tretí raz od roku 1997, keď táto skupina začala pracovať v Čečensku. Informoval o tom včera londýnsky denník Times.
Táto charitatívna organizácia pomáha pri odstraňovaní nášľapných mín v krajinách, ktorými sa prehnala občianska vojna či ozbrojený konflikt a Diana patrila medzi popredné bojovníčky za ich odstránenie. Finančné dotácie poskytuje nadácii Halo britská, ale aj nemecká, fínska a írska vláda.
Podľa denníka Times, Rusi túto charitatívnu organizáciu podozrievajú preto, že väčšinu z jej 28-členného tímu tvoria bývalí britskí vojaci, a tiež preto, že ich práca spočíva najmä v odstraňovaní náloží rozmiestnených na čečenskom území ruskou armádou. FBS okrem toho tvrdí, že experti nadácie dávali Čečencom lekcie ako klásť míny a výbušniny.
Prečo však Halo obviňujú zo špionáže? Britskí špecialisti vraj našli minulú jeseň v Groznom nový typ ruských trieštivých bômb, ktoré sú najväčšou hrozbou pre obyvateľstvo a spolu s ďalšími odborníkmi sa snažili prísť na to, ako presne tieto nálože fungujú, aby ich mohli zneškodniť - a nadácia je presvedčená, že Rusi vtedy zachytili jej satelitnú komunikáciu. Podľa Times si však skupina expertov z Halo získala obdiv a úctu Čečencov, keď po začiatku najnovších bojov zostala v republike oveľa dlhšie ako ostatné humanitné organizácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.