presunúť z jedného miesta na druhé, alebo len tak sa povoziť, jednoducho využijete bicyklovú taxislužbu. Žeby toto bolo riešením pre mestá strednej a východnej Európy?
Lebo, povedzme si úprimne, Európa nie je Amerika, a stredovekí stavitelia nemohli počítať, že úzke ulice miest budú raz preplnené štvorkolesovými oceľovými monštrami.
Za účasti zástupcov desiatich európskych štátov sa preto v prvej dekáde júla konala v Berlíne konferencia Mestá bez áut - vízia pre strednú a východnú Európu.
"Akokoľvek nevšedne vyznieva téma konferencie, nešlo o stretnutie rojkov či idealistov. Bola to porada reálne zmýšľajúcich odborníkov v doprave, zvolaná nemenej serióznou Európskou akadémiou pre mestské prostredie. Je to paradox, ale iniciatíva za mestá bez áut vyšla práve z tých krajín Európskej únie, u ktorých obdivujeme perfektnú cestnú a diaľničnú sieť s množstvom automobilov," povedal jeden z dvoch košických účastníkov konferencie - Ing. Karol Labaš - predseda Cyklistickej únie mesta Košice.
Zatiaľ čo na Slovensku sa automobilizmus vníma ako civilizačný a sociálny pokrok, západná Európa siaha k motoristicky bolestným východiskám z dopravnej krízy, spôsobenej rozpínavosťou najmä individuálnej automobilovej dopravy. Ing. Labaš zdôraznil, že prednášajúci z týchto krajín sa ani neunúvali dokazovať a dramatizovať negatíva spôsobované prehustenou automobilovou dopravou, ale predkladali programy i vyhodnotenia postupného pribúdania problémov pri užívaní automobilov.
"Cieľom týchto programov je návrat k humanizácii dopravy v mestách. Je to priorita verejnej dopravy pred individuálnym automobilizmom, podpora pešej a bicyklovej doprave. Spomenuli sa aj viaceré, na prvý pohľad odvážne urbanistické experimenty. Išlo napríklad o veľké novostavby obytných budov, ale aj celých mestských štvrtí, úmyselne prispôsobených na bývanie bez áut, bez štandardných garáží a parkovísk. Záujem ľudí o takéto bývanie zakrátko presiahol kapacitu nových bytov." Keď už hovoríme o Berlíne, účastníkov konferencie dopravovala berlínska bicyklová taxislužba, ktorá funguje od začiatku minulého mesiaca (na snímke).
"Vozidlá sú určené pre dvoch pasažierov, cyklista veľmi ľahko šliape do pedálov, nakoľko ich pohon je posilnený batériami," prezradil tajomstvo nového dopravného prostriedku Ing. Labaš.
Druhou témou konferencie bola príprava a koordinácia európskeho Dňa bez áut. Ten sa pod mottom V meste bez môjho auta uskutoční v piatok, 22. septembra 2000.
"Ako informoval zástupca Európskej komisie Claude Bochu, hlavný koordinátor podujatia, zoznam tvorí už 450 prihlásených, prevažne západoeurópskych miest. Čo je potešiteľné, nebudú medzi nimi chýbať ani Košice, keď sa o tom rozhodlo na poslednej porade primátora Zdenka Trebuľu, dodal Ing. Labaš. Treba ešte dodať, že k doterajšej internetovej stránke www.kosice.sk/sport/cyklistika/index.htm pribudne čoskoro ďalšia (www.kosice.sk/22september.htm). Prvá obsahuje aj informácie pre organizátorov Dňa bez áut, najmä starostov miest a obcí, druhá vzory vyzývacích listov, či prihlášku na podujatie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.