osemčlenný sprievod boli pod Tatrami najprv doslovne, keďže bývali v Grandhoteli v Starom Smokovci. Pod Tatrami, v Poprade zohrali v stredu priateľský zápas s FK Čaňa (2:2), potom sa presunuli do Košíc, kde od piatku na VŠA trénujú. V piatok sa na štadióne Lokomotívy uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej predstavitelia arabského klubu oboznámili novinárov s pripravovaným turnajom o Pohár prezidenta Dubai Cultural Sports Club za účasti Dubai Club a troch slovenských zástupcov.
*****
Aby na Slovensku zorganizoval turnaj zahraničný klub? Hoci v spolupráci s domácim (Lokomotíva a.s., Košice)? Niečo prinajmenej nezvyčajné. Takže, poďme od začiatku. Ten súvisí s dvoma menami. V roku 1990 sa v Senci na jazykovom kurze pre zahraničných študentov - medikov na Slovensku zišli Samir M.S. Al - Assar a El - Kamel Osama. Prvý Palestínčan, druhý Egypťan (avšak prakticky celý život žijúci v SAE). Po absolvovaní "premedical school" sa ich cety rozišli, Al - Assar pokračoval v štúdiu medicíny na UPJŠ v Košiciach, kým El - Kamel na Karlovej univerzite v Prahe. "Košičan" Al - Assar, už vyštudovaný doktor, sa nakoniec v Košiciach aj usadil, žije tu už deväť rokov a pracuje v nemocnici VSŽ. Srdcovkou oboch je futbal, Samir ho predtým v SAE aj hrával. "Zaujali ma tradície, kultúra Slovenska, pohostinnosť ľudí. Po futbalovej stránke je to dobrá škola, z hľadiska organizácie, systému klubov, hráčov,0" hovorí Samir Al - Assar. El - Kamel Osama je zas generálnym riaditeľom pre zahraničné styky Lokomotívy a.s. Košice. Po 15 a 17-ročných futbalistoch z arabského emirátu, ktorí sa tu zúčastnili sústredenia a turnaja pred pár dňami, tak prichádzajú do košického Čermeľa aj seniori.
MT: Futbal v SAE
V kluboch Spojených arabských emirátov hrá 54 zahraničných hráčov (z celkového počtu 690 registrovaných hráčov), trebárs v samotnom Dubai Cultural Sports Club sú dvaja (Rus a Tanzánec). Rovnako tu pôsobilo a pôsobí mnoho zahraničných trénerov (na čele reprezentácie je známy Francúz Henri Michel). Opäť Dubai: aj arabskí hostia sú vedení trénerom zo zahraničia, aj keď Maročan Hamidouchi Hamadi je kvôli arabskému pôvodu len polovičným cudzincom. Ktorým smerom sa teda orientuje škola futbalu v SAE? Hovorí Hamidouchi Hamadi: "V SAE pôsobia tréneri z Európy, Afriky, Južnej Ameriky, Ázie. Je to vlastne akýsi mix, typické prvky sa zlievajú. Povedal by som, že v súčasnosti sa vytvára vlastná škola, arabská škola, ktorá je však skôr bližšia európskemu ako juhoafrickému štýlu." Vývojová cesta v SAE je zrejmá, množstvo registrovaných hráčov sme spomínali, v SAE sa však pracuje najmä s mládežou, v kategóriách hráčov pod 19 rokov je registrovaných cca 4500 hráčov. Regulérna liga sa v SAE hrá od roku 1974, posledným majstrom bol klub Al Ain Abu Dabí, pohár získal predchádzajúci majster Al Wahda. Prvá liga má 12 účastníkov, tá druhá 15. Vôbec, väčšina klubov (spomeňme Al Wasl Dubai, Ittihad Sharjah, Al Shabab Dubai, Ahli Al Fujairah, Al Jazeera Club...) v tejto oblasti vznikla v 70.- 80. rokoch. Nakoniec, samotné SAE (zložené zo siedmich emirátov) vznikli v decembri 1971... Prezidentom Futbalovej asociácie SAE, ktorá vznikla v roku 1971 (člen FIFA od 1972), je šejk Abdulla Bin Zayed Al Nahyan. SAE doteraz hrali na dvoch MS, v roku 1990 v Taliansku prehrali s Kiolumbiou 0:2, Nemeckom 1:5 a Juhosláviou 1:4. Päťkrát sa zúčastnili finálového turnaja Ázijského pohára (1980, 1984, 1988, 1992, 1996), z ôsmich účastí na turnaji krajín Golfského zálivu (Gulf Cup) skončili trikrát na 2. mieste, trikrát na 3. mieste a dvakrát na 4. mieste. Samotný Dubai Club vznikol v roku 1997 (z 27 - členného osadenstva I. a II. ligy je najmladší), na jeho čele je šejk Rashid Mohammed, ináč syn ministra obrany SAE. Generálnym riaditeľom klubu je Khalifa Obaid bin Humaidan.
MT: Atrakciou pre Arabov je slovenský dážď
Podobné sústredenia už Dubai Club v minulosti abslvoval, v predchádzajúcich rokoch boli jeho hráči v Poľsku, Maďarsku, Holandsku a Egypte. Tento rok, a podľa všetkého aj budúci (a opäť v spolupráci s Lkomotívou a.s., Košice, ináč Lokomotíva je ich prechodným domovom do 22. augusta) strávi na Slonsku. Nakoniec, v tejto medzisezóne je na Slovensku a v Českej republike (Arabmi hodnotené stále ako niečo súvzťažné) na príprave okolo 30 arabských tímov. "Pre arabskú stranu je zaujímavá cena, ochota, ústretovosť pri poskytovaní ihrísk, času... Jednoducho, s pobytom na Slovensku je spokojná, svoju úlohu zohráva aj klíma. Trebárs v Spojených arabských emirátoch je v súčasnosti okolo 50 stupňov." Dozvedeli sme sa, že Arabom sa veľmi pozdáva aj slovenská kuchyňa, úplne odlišná slovenská príroda a dážď. "Minule bola prietrž mračien, hráči vyšli vonku a boli v daždi. U nich totiž neprší, bolo to pre nich niečo úplne nové a neznáme," prezradil generálny riaditeľ Khalifa Obaid bin Humaidan.
MEDZITITUL: Program turnaja o Pohár prezidenta Dubai Club
pondelok (14. august): Veľký Šariš - Dubai Club (Veľký Šariš, 16.00), Šaca - Čaňa (Šaca, 16.00).
štvrtok (17. august): Šaca - Dubai Club (Šaca, 16.00), Veľký Šariš - Čaňa (Veľký Šariš, 16.00).
pondelok (21. august): Šaca - Veľký Šariš (Košice, 16.00), Dubai Club - Čaňa (Košice, 18.00).
MT: Vyhodnotení a ohodnotení budú hráči - aj diváci!
Hrá sa klasickým systémom - 2 krát 45 minút. Po poslednom zápase (to Košice znamená štadión Lokomotívy), zhruba o 20. hodine, budú vyhodnotení (a odmenení) víťazi turnaja, ako aj najlepší v kategóriách hráč, strelec a brankár. Osobitná pozornosť je venovaná divákom, pre fanúšikov je určených 20 cien (hodinky, lopty, tričká, tašky, ďalšie upomienkové darčeky...). Pre jedného z nich maximálne lukratívna spiatočná letenka na trase Košice - Praha - Praha - Dubai.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.