poliklinikou na Triede SNP 1 v Košiciach štvorčatá. Troch chlapcov a jedno dievčatko priviedla na svet prvorodička, 24-ročná Andrea zo Žakoviec, ktorá podstúpila cisársky rez. Ako sme sa dozvedeli, ide už o druhé štvorčatá narodené v tejto klinike, prvé prišli na svet v októbri pred siedmimi rokmi a boli vôbec prvými slovenskými štvorčatami.
"V spomínamom prípade všetky deti prežili, tentoraz sme, žiaľ, jedno dieťatko stratili už krátko po narodení a aj osud ostatných je veľmi neistý. Dôvodom je veľmi predčasný pôrod, pacientka porodila v 28. týždni, čo je naozaj veľmi skoro. Akú majú šancu na prežitie ťažko povedať, príroda je nevyspytateľná. Minulý týždeň sme napríklad prepúšťali domov dieťatko, ktoré sa narodilo takisto predčasne - dokonca zhruba v tom istom čase ako spomínané štvorčatá, pričom pôrodná hmotnosť bola asi sedemsto gramov. Pri odchode z nemocnice už vážilo dva a pol kilogramu a bolo úplne v poriadku... V tomto smere však zohráva svoju rolu aj početnosť detí. Ak sa v tehotenstve vyskytuje len jeden plod a narodí sa v tom istom týždni ako mnohopočetné plody, šancu prežiť má väčšiu. Na otázku, prečo je to tak, zatiaľ nevieme jednoznačne odpovedať, ovplyvňujú to viaceré faktory," rozhovoril sa včera prednosta I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky doc. MUDr. Štefan Lukačín. Ako dodal, pacientka čakajúca štvorčatá samozrejme vedela, že ide o vysoko rizikový tehotenstvo.
"Budúce mamičky, ktoré čakajú početnejšie potomstvo, sú informované o všetkých rizikách. Ich tehotnosť nikdy neprebieha bez komplikácií, tie sa pridružia skôr či neskôr. Boli by sme radi, keby sa objavili až po tridsiatom týždni, ale dopadlo to inak," poznamenal prednosta.
Dozvedeli sme sa, že existuje i možnosť rozhodnúť sa pre donosenie menšieho počtu detí, ale na Slovensku sa zatiaľ veľmi nevyužíva. Ide o takzvanú fetocídiu, kedy sa vo veľmi včasnom embryonálnom vývoji zastaví rast jedného alebo dvoch plodov a matka donosí len dve alebo tri. Aj keď u nás sa takáto vec pravdepodobne ešte vôbec nerobila, technický problém by bol v tomto prípade podľa doc. Lukačína menší, ako problem etiky a morálky... Z hľadiska úspešnosti donosenia a zdravia detí je však pre ne rozhodne menším rizikom, ak sú iba dve, nie tri, štyri, či prípadne viac.
"Hmotnosť a obsah každého plodového obalu sa znásobuje, pričom maternica nie je schopná uniesť takúto záťaž, pretože má isté hranice rozťažiteľnosti. Dochádza teda k jej otváraniu a to znamená hrozbu predčasného pôrodu. Tento prípad však neskomplikovalo nadmerné rozťahovanie sa maternice, pôrod podmienil predčasný odtok plodovej vody prvého dieťaťa. Keďže praskla jeho plodová blana, nebolo možné ho oddialiť," skonštatoval.
Zaujímalo nás, či sa dajú zistiť príčiny, prečo sa tak stalo.
"Príčin môže byť niekoľko, výrazné zoslabenie plodových blán môže vyvolať napríklad zápalový proces. Pritom sa pri akomkoľvek zvýšení brušného tlaku, napríklad pri zakašľaní, kýchnutí alebo inom fyziologickom výkone môže stať, že plodová blana praskne. Budeme sa snažiť zistiť, čo spôsobilo predčasný odtok plodovej vody u jedného zo štvorčiat. Uvidíme, aký bude výsledok histológie," dodal MUDr. Lukačín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.