strediska pre vedecký výskum (CNRS).
Kniha Červená nie je prvou svojho druhu, lebo v roku 1998 sa na pulty kníhkupectiev vo Francúzsku dostal titul nazvaný Modrá. Zámerom CNRS je vydať výkladový slovník slov, termínov a výrazov o farbách a ich symboloch používaných v 20. storočí.
V knihe nechýba rozprava o pôvode slova rouge, ktoré vo francúzštine znamená červený, o jeho využití v kultúrnej i sociálnej sfére, pripomína sa i výnimočné postavenie tejto farby v starej gréckej a rímskej kultúre.
Štúdia upozorňuje na to, že vo viacerých jazykoch slovo červený nevyjadrovalo len špecifickú farbu, ale aj krásno - učebnicovým príkladom je názov ústredného, Červeného námestia v Moskve - výstavná Krasnaja ploščaď, kde len zhodou okolností stojí múrom z červených tehál obohnaný Kremeľ a z rovnakého materiálu postavený Chrám Vasilija Blaženého a múzeum.
Červená nie je len farbou radosti, ale aj hnevu a hriechu, smrti a vraždy, vojny a zrady, pekla a prostitúcie. V 20. storočí sa súbor konotácií rozšíril - červená je pre súčasníka i symbolom nebezpečenstva, zákazu alebo sankcií, ale označuje sa ňou aj pásmo vyšších cien. Zostáva však aj farbou slávnostnosti (červený koberec), ale i symbolom solidarity s obeťami AIDS.
V znamení červenej sa niesli všetky veľké udalosti, ktoré otriasli svetom v 20. storočí - ruská i čínska revolúcia, druhá svetová vojna i hnutie odporu, politické vzťahy (červený telefón), ale aj politický terorizmus (známe komando Červené brigády).
Napriek devalvácii medziľudských vzťahov červená je naďalej symbolom hlbokých citov, vášne, nenávisti, zvodnosti, rozkoše a pravdou je aj to, že ovocie červenej farby je vždy lákavejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.