Oznámila to včera ruská televízna stanica NTV.
Spravodajca NTV, nachádzajúci sa na základni Severnej flotily v Severomorsku, uviedol, že posádka bola nútená odstaviť plavidlo na morskom dne po tom, čo došlo k zaplaveniu torpédometných komôr a prednej časti ponorky. Spravodajca však neuvádza zdroj, ktorý mu informáciu poskytol.
Novinár ďalej oznámil, že odstávka energie v ponorke by mohla spôsobiť problémy so zásobovaním kyslíkom na jej palube. Ponorka sa nachádza v hĺbke asi 100 metrov pod morskou hladinou. Ak sa nebude môcť dostať na hladinu, bude veľmi obtiažne vyslobodiť jej posádku.
Osoby nachádzajúce sa na palube sa môžu dostať von núdzovými komorami. V horšom prípade budú musieť vyplávať cez torpédometné otvory. Ako uvádzajú zdroje ruského námorníctva, je to riskantný postup, posádka je však na akciu takéhoto druhu trénovaná.
Podľa hovorcu tlačovej služby ruského námorníctva Igora Dygala sa v ponorke nenachádzajú jadrové zbrane a nevzniklo teda žiadne bezprostredné nebezpečenstvo. Z miesta nehlásili ani únik rádioaktivity.
Kursk vyrobili v roku 1994 a do prevádzky sa dostala v roku 1995. Ide o jedno z najnovších plavidiel ruského námorníctva. Kursk je strategická atómová ponorka, ktorá môže niesť 24 jadrových balistických striel. Má 107-člennú posádku a váži 14 000 ton.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.