zatiaľ poslednej záchrannej expedície o tom píše včerajšie vydanie britských novín Times.
Spoločnosť RMS Titanic, ktorá je držiteľom práv na vyberanie a uchovávanie artefaktov z jednej z najslávnejších lodí histórie, uvádza, že ešte stále zachraňuje predmety z vraku, ležiaceho v hĺbke štyri kilometre pod morskou hladinou. Členovia expedície sú však obzvlášť znepokojení rýchlosťou, ktorou sa rozpadávajú pozostatky plavidla.
"Pri bližšej prehliadke trupu sa potvrdil jeho rozklad a zjavná krehkosť," uvádza britský historický poradca v expedícii Dennis Cochrane. Expedícia sa momentálne sústreďuje na vylovenie rádiového zariadenia Marconi, z ktorého bol vyslaný signál SOS.
Prezident RMS Titanic Arnie Geller konštatuje, že na mieste potopeného vraku sa nachádzajú predmety nevypočítateľnej hodnoty. V rokoch 1987 až 1998 vyzdvihla táto spoločnosť z okolia parníka pomocou ponorky a robotov asi 5000 predmetov. Potom sa rozhodla preniknúť aj do útrob plavidla, pričom si na pomoc zobrala ruské ponorky MIR-1 a MIR-2 a diaľkovo ovládané americké zariadenie Magellan-725-ROV.
Titanic sa potopil v apríli 1912 po náraze do ľadovca. Vrak lode sa podarilo nájsť až 1. septembra 1985 v hĺbke 4000 metrov pri brehoch kanadskej provincie Newfoundland. Nešťastie neprežilo asi 1500 pasažierov, okolo 750 cestujúcich sa podarilo zachrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.