päťtisíckorunových a tisíckorunových na území Košického a Prešovského kraja. V rozhovore pre Korzár to potvrdil Ing. Stanislav Suja, vedúci skúšobne a kabinetu platidiel v NBS v Bratislave.
Všetky bankovkové falzifikáty zachytené na území Slovenska, dostávajú sa práve na toto pracovisko NBS. "V súčasnosti máme u nás uložené už desaťtisíce falzifikátov. Najviac je slovenských platidiel, máme však aj falzifikáty cudzích mien. V závere uplynulého týždňa sme prostredníctvom médií upozorňovali občanov, aby boli obozretní už i pri prijímaní platidiel nižšej nominálnej hodnoty. Záujem falšovateľov sa presúva i k päťstokorunovým a stokorunovým bankovkám. Zaznamenali sme však už i niekoľko pokusov o falšovanie päťdesiatkorunových a dokonca aj dvadsaťkorunových bankoviek. Bizarná je napr. čiernobiela, farbičkami kolorovaná dvadsaťkorunová bankovka. Človek musí žasnúť, čo všetko dokážu ľudia prijať ako "platidlo". Približne o rok sa o tom záujemcovia budú môcť presvedčiť v špeciálnej expozícii NBS, ktorú nainštalujeme po presťahovaní sa do nového objektu," povedal S. Suja.
Podľa neho, občania by so zreteľom na zvyšujúci sa počet falošných bankoviek mali zvýšiť opatrnosť a všímať si na papierových platidlách najmä vodoznak, resp. ochranný prúžok. Pre laika by však, podľa Suju, mohla byť jednoduchou a spoľahlivou pomôckou aj kvalita papiera. Naše papierové bankovky sú vytlačené na špeciálnom, kvalitnom papieri a ten pri pravých bankovkách charakteristicky šuští.
V poslednom čase pozornejším občanom neušlo, že pokladníčky v predajniach sú pri kontrole bankoviek i nižšej nominálnej hodnoty obozretnejšie ako v minulosti. Ako nám napríklad potvrdila Cecília Šenitková, riaditeľka OD TESCO na Hlavnej ulici v Košiciach, už niekoľko dní používajú tunajšie pokladníčky špeciálne zariadenie, pomocou ktorého kontrolujú pravosť bankoviek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.