Novodobá trestná činnosť - žobranie ako zárobková činnosť
Chodili od doma k domu a žobrali. Niekde ich rozzúrený dunčo ani len nepustil do dvora, inde im pred nosom pribuchli dvere bez toho, aby si ich aspoň vypočuli. Niekedy im však otvorili dobré duše. Väčšinou starší ľudia sa uľútostili a matke s jedným dieťaťom na rukách a druhé držiac za ruku dali päťdesiat, ale aj sto korún.
Problém však bol v tom, že žena s deťmi nebola na milodary odkázaná. Za dedinou ju totiž čakal manžel v starej škodovke a odviezol ich na začiatok najbližšej dediny. Rituál zvonenia a klopania na všetky dvere sa mohol opakovať. Podľa výpovede ženy, ochotnejší boli ľudia v ošarpaných domoch, dvere na vilách sa otvárali len váhavo a mnohokrát sa zatvorili skôr, ako stihla klopkajúca žena čokoľvek povedať.
Žobranie nebolo príčinou záujmov policajných orgánov o podarenú rodinku, aj keď v tomto prípade bolo konanie ženy podmienené ekonomickým ziskom, takže jej správanie bolo možné hodnotiť aj z pohľadu trestno-právneho. Všetkým však je jasné, že dokazovanie by bolo v tomto prípade viac ako komplikované a je otázne, či by prokurátor akceptoval povedzme naplnenie skutkovej podstaty trestného činu podvodu. Navyše, stanovenie výšky žobraním získanej sumy by bolo ešte zložitejšie, takže nakoniec by sa celý prípad "zvrhol" len na priestupok. A udelenú pokutu by počerná rodina ťažko zaplatila... Ak by sa vôbec dostavila na prerokovanie priestupku.
Vráťme sa k matke s jedným dieťaťom na rukách a druhým ťahajúce za ruku. V jednej oravskej dedine zazvonili na nesprávne dvere. Otvoril im muž v domácom oblečení, ktorý mal krk previazaný šálom. Zrejme ho kvárila bolesť hrdla a možno aj horúčka. Nariekanie ženy, aby im dal aspoň dvadsať korún, pretože deti nemajú čo jesť, si trpezlivo vypočul. Potom povedal žene, aby počkala, zavrel pred ňou dvere, no o chvíľu sa vrátil. V ruke držal plát zabalenej slaniny a poriadny kusisko chleba. Keď to všetko v jeho rukách žena zbadala, spustila na muža poriadny krik. Vraj ona chce peniaze a nie chlieb, ktorý jej do zajtra stvrdne. A deti vraj nie sú až také hladné, aby jedli neprerastenú slaninu.
Muž sa poriadne naštval a tentokrát jej doslova pred nosom tresol dverami. Spoza okna pozeral, kým sa poberie z dvora preč. Potom sa rýchlo obliekol a pustil sa na bicykli za podarenou procesiou ženy s dvoma deťmi. Stále mu nešlo do hlavy, že žena odmietla jedlo. Navyše, pred niekoľkými dňami dostali na policajnú stanicu informáciu, že sa rozmáhajú prípady žobrajúcich rodín, ktoré to robia len kvôli ekonomickému zisku. Ako sa neskôr ukázalo, policajt na maródke mal dobré tušenie.
Predtým sa však odohrala ešte jedna scéna. Manžel na konci dediny si všimol, že jeho ženu zrejme sleduje muž na bicykli. Šliapol na plyn a o chvíľu bol pri ňom. Vraj, čo chce, prečo obsmŕda okolo jeho rodiny. Použil aj omnoho drsnejšie výrazy, ktoré sa však na novinový papier nehodia. Svoju rétoriku zmenil vo chvíli, keď sa dozvedel, že pred ním stojí policajt.
Manžel najprv tvrdil, že nič strašné sa nestalo, potom naznačoval, že by sa mohli určitým spôsobom pokonať. Keď sa policajt na maródke tváril, že nič nepočuje, rovno mu začal do vrecka strkať dve tisíckorunáčky. Vraj na prilepšenie. To však nemal robiť. Dopustil sa totiž trestného činu podplácania podľa § 161 Trestného zákona. Súd ho za tento trestný čin odsúdil na odňatie slobody v trvaní 4 mesiacov s podmienečným odkladom na 6 mesiacov. Skutočnosť, že v aute bolo plno drobností z hospodárskych dvorov, síce policajtom môže vŕtať v hlave, ale nikto nenahlásil stratu sekery, motyky či náradia z pivníc, takže podarená rodinka nemohla byť obvinená z iného trestného činu.
Policajti boli presvedčení, že uvedené predmety pochádzali z drobných krádeží, ale dôkazy pre toto tvrdenie chýbali. Možné tiež je, že v prípade dokázania protizákonného nadobudnutia niektorých vecí v aute by boli krádeže zvedené na maloletého syna a v takom prípade by znovu nedošlo k potrestaniu skutočných vinníkov.
Autor: Ján Szabó
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.