už raz prežitého, výtvarníčku Emöke Vargovú (1965).
Dominatným bodom inštalácie je obrovská medúza svetielkujúca červeným svetlom. Vznáša sa majestátne, trochu hrozivo, v miestnosti s azúrovomodrými stenami. Pri pozornejšom skúmaní zistíte , že ide vlastne o objekt zhotovený zo stovky krajkových dámskych podprseniek úctyhodnej veľkosti. Preto ten zajímavý a mnohovýznamný efekt presvetlenia z vnútra. Emöke Vargová sa totiž rada pohráva s novou kvalitou svetla prerážajúceho cez rôzny materiál.
Projekt s francúzskym názvom je podnietený vodou živlom z ktorého pochádza zrod života.
Súčasťou multimediálnej inštalácie sú diapozitívy a fotografie morského prostredia. Vznikali pri trojmesačnom pobyte, ktorý v roku 1999 ako držiteľka ocenenia Mladý slovenský výtvarník roka absolvovala v Kalifornii a v New Yorku.
Absolventka ateliéru Rudolfa Filu na Vysokej škole výtvarneho umenia v Bratislave si od svojho učiteľa osvojila hravé zaobchádzanie s farbou , formou a kvalitou materiálu. Vlastnosti rozličných jeho foriem , ako transpatentnosť, krehkosť, či vzdušnosť , dodávahú jej tvorbe ďalší rozmer.
Takými boli napríklad priestory v priestore, ktoré predstavila dávnejšie. Sklenené nádoby s cirkulujúcim vzduchom, pričom vonakjší svet od vnútrajšieho oddeľuje iba tenká stena z kresliaceho papiera. Zdá sa tak, že za matne presvitajúcimi stenami pulzuje život. Práce Emoke Vargovej vystavili okrem Slovenska vo Švajčiarsku, Rakúsku a v USA. V roku 1999 bola jednou zo skupiny umelcov zastupujúcich slovenský pavilón na Bienále v Benátkach. Výstavu v múzeu Vojtecha Löfflera si môžete pozrieť do 3. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.