konzumentov. S týmto obvinením prišli v utorok americkí vedci z Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Výrobcovia sódy a obohatených nápojov pridávajú do výrobkov drogu, ktorá vraj vyvoláva slabú závislosť a vplýva na náladu. "To vysvetľuje, prečo spotrebitelia uprednostňujú práve tieto bublinkové nápoje obsahujúce kofeín," vysvetľuje vedúci výskumného tímu psychofarmaceut Roland Griffith.
Kofeín obsahuje až 70 percent nápojov obohatených oxidom uhličitým predávaných v USA. Výrobky bez kofeínu tvoria iba päť percent produkcie spoločností Coca-Cola a Pepsi. Podľa výskumu Univerzity Johnsa Hopkinsa iba osem percent konzumentov sýtených nápojov dokáže chuťou rozoznať prítomnosť kofeínu v nápoji. "To však protirečí argumentom výrobcov, ktorí tvrdia, že kofeín pridávajú na zlepšenie chuti," konštatuje doktor Griffith.
"Ide o šokujúcu podobnosť s marketingovou stratégiou tabakového priemyslu. Kofeín, rovnako ako nikotín, je psychoaktívna droga účinná už vo veľmi slabých dávkach," dodal šéf výskumníkov. Dospelí i deti sa môžu stať psychicky i fyzicky závislými na obohatených nápojoch obsahujúcich kofeín a tiež vykazovať abstinenčné príznaky, ak ich náhle prestanú užívať.
Predchádzajúce výskumy Univerzity Johnsa Hopkinsa preukázali, že náhle zastavenie prísunu kofeínu obsiahnutého v bublinkových nápojoch zvykne vyvolávať nevysvetliteľné bolesti hlavy a pocit letargie. Kofeín patrí totiž do skupiny alkaloidov, ktoré majú stimulujúce účinky. Obsahujú ich tiež kávové zrná a vo forme teínu i listy čajovníka.
Výskumníci podozrievajú výrobcov, že svoju reklamnú stratégiu zámerne orientujú na detského konzumenta: "Informovaní dospelí môžu zvládnuť abstinenčný efekt, avšak u detí je to problematickejšie," vysvetlil Griffith.
Na závery výskumu živo reagovali výrobcovia sýtených nealkoholických nápojov. Štúdiu označili za "úplne mylnú a profesionálne nezodpovednú", pričom kritizovali najmä malú výskumnú vzorku a priveľmi subjektívne testovacie metódy. Pobúrenie vyvolalo najmä porovnanie kofeínu a nikotínu. Výrobcovia argumentujú, že mierna konzumácia kofeínu nie je nebezpečná.
Oficiálne americké štatistiky hovoria, že už od roku 1975 konzumácia bublinkových nápojov v USA dvojnásobne prevyšuje konzumáciu vody. V roku 1998 Američania vypili 56,7 miliardy litrov sýtených nápojov, ktoré v ich stravovaní predstavujú hlavný zdroj tekutín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.