jedinečnú učebnicu dejepisu písanú nielen slovami, ale aj predmetmi a dokumentami, ktoré mapujú najmä životné osudy účastníkov revolúcie 1848-49. Rovnako podchytáva aj významných spisovateľov, umelcov a politikov konca 19. a začiatku 20. storočia. Exponáty pochádzajú zo zbierok etnografickej zložky Slovenského národného múzea v Martine, ustanovizne, ktorá vznikla v lone muzeálnej Slovesnej spoločnosti v roku 1893. Za vyše sto rokov zhromaždila vo svojich fondoch pravé skvosty.
"Výstava ponúka príležitosť priblížiť našich dejateľov v trochu inom svetle. Ako obyčajných ľudí, ktorí mali radi okolo seba pekné veci, priateľov a lásky. Prostredníctvom osobných pamiatok sa o živote historických postáv poučia nenásilnou formou aj mladí ľudia. Rátame vlastne, že nás preto po začiatku vyučovacieho roka v septembri navštívia najmä žiaci zo škôl," prezradil riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollák.
Muzeálna prechádzka dejinami ponúka hoci upravenú kosť s brokmi postreleného Ľudovíta Štúra v podobe pietnej relikvie. História jej nadobudnutia? Osobný priateľ zosnulého sa zúčastnil úradnej pitvy a poprosil o úlomky z kolenného kĺba.
Zaujmú exponáty dokazujúce schopnosti tvorcu. Takým je ručne vyšívaný pamätník, darovaný Marínou Pischlovou svojej nenaplnenej láske - Andrejovi Sládkovičovi. Alebo vyšívaná deka zhotovená vo väzení z kúskov látok Karolom Franciscim. Netypickou pamiatkou je železný kľúč z rodného domu básnika Jána Kollára. Poznáme ho totiž už iba z dobových kresieb.
Osobné pamiatky takmer tridsiatich osobností dopĺňajú portréty, daguerotypie a fotografie. Záver inštalácie venovali zostavovatelia Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Tvorí ju aj jeho tradičná generálska čiapka.
Výstava 'Memorabílie' s podtitulom 'Neznáme pamiatky známych osobností' vo Východoslovenskom múzeu potrvá do konca septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.