Kľučárovou, riaditeľom NsP Jánom Gajdošom a okresným štátnym lekárom Vladimírom Kužmíkom, aby sa spolu zaoberali aktuálnym stavom zdravotníctva v okrese. "Potvrdili sa moje informácie o zlej ekonomickej situácii v zdravotníctve, ale zároveň oceňujem veľmi korektné vzťahy medzi predstaviteľmi uvedených inštitúcii, ich otvorenosť aj voči štátnej správe a považujem ich za istú záruku schopnosti riešiť problémy na zodpovedajúcej úrovni," konštatoval po vyše dvojhodinovom rokovaní prednosta Seman,
Prítomní sa zaoberali celou škálou zdravotníctva, ktoré možno zhrnúť do troch okruhov: stav zdravotníctva v okrese, jeho financovanie, vzťahy štátnych a neštátnych lekárov.
Nemocnica s poliklinikou v Humennom eviduje straty vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún. Celková zadĺženosť je ešte vyššia. Nepriaznivú situáciu zhoršujú opotrebované nástroje, lekárske prístroje a nedostatok zdravotníckeho materiálu. V ťažkej finančnej kríze sú aj lekárne. Napriek všetkému neboli zaznamenané sťažnosti občanov na spôsob ošetrenia.
Aktuálnym problémom v čase približujúcej sa vykurovacej sezóny je dlh voči energetikom, ktorý je tiež neúnosný. Na Slovensku boli zaznamenané prípady odstavenia zdravotníckych zariadení od energií. V tejto súvislosti sa na rokovaní hovorilo o využití financií z privatizácie, ktoré by mali smerovať práve na riešenie tohto problému. Neobišli ani citlivú problematiku vzťahov štátnych a privátnych lekárov. Podľa údajov okresného štátneho lekára Kužmíka je v okrese 96 percent ambulancií prvého kontaktu neštátnych. Táto forma bola akceptovaná obyvateľstvom, ale sú isté rezervy vo vzájomných vzťahoch.
Ako odznelo v závere, po stredajšom rokovaní budú nasledovať ďalšie, aj so subjektami, ktoré môžu a musia prispieť k zlepšeniu zdravotníctva v okrese. Nevyhnutnosťou je zainteresovať samosprávy, už aj v súvislosti s pripravovanou reformou verejnej správy a prevzatím početných kompetencií.
Autor: Jana MOCHNÁČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.