Pavla Koncoša vypracovalo koncepciu prevodu tohto podniku na obce a mestá. Ministerský návrh sa však stretol z vlnou kritiky, predovšetkým z východného Slovenska. Na rozdiel od iných regiónov, na východe má byť akcionárom jednotnej vodárenskej spoločnosti so sídlom v Košiciach až 841 obcí. To by podľa kritikov tohto návrhu znamenalo, že žiadna z týchto obcí by nemala reálny rozhodovací vplyv, ktorý by tak ostal na pleciach centrálneho manažmentu. Pritom za zásobovanie vodou sú zodpovedné obce, preto sa vlastne aj spomínaná koncepcia prijímala.
Primátori niekoľkých miest Prešovského kraja sa preto stretli k tejto téme v stredu u primátora mesta Prešov Juraja Kopčáka. Podľa jeho slov by bolo ideálne vytvoriť vodárenskú spoločnosť v oblasti Torysy - od Lipian, cez Sabinov, Veľký Šariš, Prešov, po Lemešany. Druhou prijateľnou alternatívou by bola jedna vodárenská spoločnosť piatich blízkych okresov, ktorá by mala sídlo v Prešove a zastrešovala by rozsahy týchto piatich závodov v rámci Prešovského kraja.
"Bavili sme sa o týchto návrhoch už skôr, ale vzhľadom k tomu, že to boli len teoretické návrhy, sme žiadne stanoviská nedávali. Do konca tohto týždňa je potrebné dať stanovisko," uviedol primátor mesta Sabinov Peter Mladý a dodal: "Nám sa nepozdáva riešenie, že celý bývalý Východoslovenský kraj by mala byť jedna spoločnosť, zahŕňajúca vyše osemsto obcí. Je to príliš veľa na to, aby sa dalo urobiť nejaké reálne rozhodnutie. Neviem si predstaviť rozhodovanie v takejto spoločnosti. Keby bolo v spoločnosti povedzme 27 obcí - koľko je navrhovaných v iných regiónoch - to už si viem predstaviť, veď máme toľko poslancov. Ale 841 ľudí, váhy ktorých hlasov sú naviac podmienené počtom obyvateľov v obci, by bolo veľmi zložité. Preto nie sme zástancami takéhoto rozdelenia."
Na stanovisku nepodporiť ministerský návrh a predložiť spomínané dve alternatívy sa zhodli všetci prítomní primátori. "Nestretli sme sa tu zatiaľ všetci primátori, ktorí patria do tejto navrhovanej spoločnosti, takže predložíme ministerstvu stanovisko, v ktorom nesúhlasíme s navrhovaným delením a definitívne stanovisko o našom návrhu dáme na budúci týždeň, po súhlase aj tých ostatných primátorov," konkretizoval P. Mladý. Juraj Kopčák ho doplnil, že primátori "požiadali ministerstvo, aby pozhovelo do konca budúceho týždňa s konečným rozhodnutím. My do konca týždňa dáme dokopy tých kolegov, ktorí sú na dovolenke a budeme mať kompaktné stanovisko za všetky okresné mestá v rámci kraja a nebude to stanovisko alternatívne, ale definitívne."
Akú majú alternatívy navrhované primátormi šancu voči vodárenskej loby na ministerstve? "Ťažko povedať, no ak nebudeme nič robiť, tak určite žiadnu. Ak dáme stanovisko, tak - keď už nič iné - jasne deklarujeme, že s tým nesúhlasíme. A v dnešnej dobe predsa len stanovisko dané v rámci celého bývalého Východoslovenského kraja určitú váhu bude mať a ministerstvo sa ním bude musieť zaoberať. Nie je to totiž postoj jedného okresu, či jednej vodárenskej spoločnosti, či závodu, ale nesúhlas v podstate celého východného Slovenska. Preto očakávam, že bude mať svoju váhu," odvetil sabinovský primátor. Jeho prešovský kolega na margo tohto problému poznamenal: "Nemyslím, že je to boj s nejakou loby. V dnešných vodárenských spoločnostiach však vidím záujem netransformovať ich, respektíve ich transformovať tak, aby ten vplyv, ktorý dnes majú manažmenty týchto spoločností, bol majoritný. Logicky sa tomu bránime, pretože na jednej strane zodpovedáme zo zákona za zásobovanie vodou, no na druhej strane nedisponujeme ničím, čím by sme zásobovanie mohli ovplyvňovať."
Snahu východoslovenských primátorov podporila aj Únia miest a obcí SR, podporu deklarovali aj niektorí vládni činitelia. Ministerstvo pôdohospodárstva by teda malo rozhodovať dnes. Do akej miery vyhovie požiadavkám východného Slovenska, sa uvidí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.