rozhodol túto situáciu riešiť presmerovaním dožitých skládok na iné. Ako v júli informoval prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko, najväčší problém je v okresoch Stropkov, Medzilaborce, v ktorých 31. júlom skončili životnosť všetky doterajšie legálne odpadoviská Problém je tam so zvozovými vzdialenosťami, ktoré môžu narásť až o šesťdesiat kilometrov.
Vedúci odboru životného prostredia Krajského úradu v Prešove František Kurilla nám včera povedal, že krajský úrad zatiaľ nemá informácie, ako situáciu okresy riešia a ako sa bude ďalej vyvíjať. "Máme k dispozícii len pôvodné materiály, ktoré hovoria o tom, ktorej skládke končí platnosť," uviedol. Skonštatoval aj to, že o skončení životnosti skládok sa vedelo od roku 1991. Na margo toho povedal: "V niektorých okresoch čakali na to, že im bude udelená výnimka."
S otázkami o riešení problémov so skládkami nás odkázal na okresné odbory životného prostredia. V Stropkove je problém vyriešený, nakoľko bola skolaudovaná nová skládka. Obrátili sme sa teda na vedúceho odboru životného prostredia v Medzilaborciach Dušana Vočka, keďže v okrese skončila životnosť skládky Krásny Brod - Monastyr.
"Mesto i všetky obce, ktoré vyvážali do Krásneho Brodu, podpísali zmluvu s prevádzkovateľom skládky v obci Papín v okrese Humenné," povedal. Skládka v Krásnom Brode je podľa Dušana Vočka v rekonštrukcii, ktorá zabezpečí nové skladovanie. Zaujímalo nás, čo vraví na čakanie na výnimku, o ktorom hovoril vedúci odboru životného prostredia Kurilla. "U nás to takto nebolo. Aj v minulých rokoch sme investovali peniaze do skládky v Krásnom Brode," znela jeho odpoveď, ktorú doplnil informáciou, že toho roku dostali na tento účel tri milióny korún zo štátneho fondu životného prostredia, plus päť miliónov korún úver. Zo získaných prostriedkov prebiehajú na skládke v Krásnom Brode práce, ktoré zabezpečia sprevádzkovanie podľa najnovších noriem zákona o skladovaní odpadov. Ide o výstavbu troch nových kaziet. "Veríme, že ak bude dostatok prostriedkov, dokončia ich ešte tohto roku," dodal Vočko.
Zaujímalo nás, či zvážanie odpadu do Papína, ktoré momentálne prebieha, nevytvára väčšiu finančnú záťaž. "So starostom a zastupiteľstvom v Papíne sa všetci dohodli tak, že náklady sú zhruba rovnaké," vysvetlil Vočko.
Podobná situácia nastala aj v okrese Bardejov, kde 'dožila' skládka v Lukavici. "Časť skládky v Lukavici, ktorá má slúžiť na legálne vyvážanie odpadu, nebolo možné dokončiť, vzhľadom na počasie, ktoré bolo v júny," vysvetlil vedúci odboru životného prostredia Mestského úradu v Bardejove Jozef Mačejovský. Šepká sa, že odpad sa momentálne zváža na skládku v Hertníku. Mačejovský takéto tvrdenia jednoznačne odmietol s tým, že momentálne rieši situáciu Mestský podnik Bapos, ktorý odpad z Bardejova a niekoľkých ďalších priľahlých obcí zváža na skládku v okrese Stará Ľubovňa. V Hertníku náš odpad rozhodne nekončí," povedal. Ako sme sa dozvedeli, ani v Bardejove nikto nepocíti zmenu v platení za odvoz odpadu. "Dohodlo sa, že cena je taká ako bola a občan vlastne ani nevie, že k niečomu takému dochádza," podotkol Mačejovský s prognózou, že do konca septembra by mala byť sprevádzkovaná skládka v Lukavici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.