funkčného obdobia 52 milostí a zamietol 502 žiadostí o milosť. V tejto súvislosti sa objavila tiež informácia, že jedným z tých, čo milosť dostali, je svidnícky poslanec Národnej rady SR za DU- SDKÚ Dušan Fedoročko (na obr.). Milosť, ktorú poslanec Fedoročko od prezidenta dostal, sa týkala dopravnej nehody, ktorá sa stala vo Svidníku 11. augusta 1997. Čiže v týchto dňoch od tejto tragickej udalosti uplynuli tri roky.
O spomínanej dopravnej nehode sme na stránkach našich novín písali. Bolo to pred parlamentnými voľbami. Vtedy nám Fedoročko povedal: "Dopravná nehoda sa síce stala, ale bez môjho zavinenia. Bolo to na štátnej ceste vo Svidníku. Cyklistka, ktorá išla za mojim vozidlom, zazmätkovala a spadla z bicykla. Udialo sa to, keď som odbočoval a musel som dať prednosť žene, čo predchádzala cez prechod. Táto dopravná nehoda je jediná vec, ktorú HZDS mohlo použiť voči mojej osobe. Preto ihneď na druhý deň zasadalo politické grémium HZDS a začali sa robiť kroky. Tieto smerovali na políciu, na vyšetrovateľov, na prokuratúru. Išlo o to, aby sa do spisu dostali také aspekty, na základe ktorých by ma mohli obžalovať z trestného činu úmyselného ublíženia na zdraví."
Stanovisko k tomu, že poslanec Fedoročko dostal milosť, nám dal aj podpredseda DU Ján Budaj v apríli tohto roku, keď navštívil Prešov. "Mne je trápne, že pokiaľ ja viem nikto z DU nevedel o tom, že čaká na milosť od pána Schustera," povedal Budaj.
Keďže Dušan Fedoročko dostal od prezidenta milosť, verejnosť sa zrejme už nikdy nedozvie, akú mal poslanec mieru zavinenia na tom, že po dopravnej nehode má zranená dievčina trvalé následky na zdraví.
Je teda samozrejmé, že rodina poškodenej chcela finančné odškodnenie. Pred rokom nám k tomu matka poškodenej dievčiny povedala, že poslanec s tým nesúhlasí. "Pritom by to neplatil z vlastného vrecka, ale išlo by to z jeho poistky," poznamenala. Zároveň uviedla, že s touto požiadavkou sa už obrátili na súd.
Ako to teda vyzerá s vyplatením odškodného? - spýtali sme sa jej v týchto dňoch, keď má dopravná nehoda "tretie výročie".
"Čo sa týka občiansko právneho konania, súd sa skončil a vyhrali sme ho," povedala. Na otázku, či suma, ktorú vysúdili, presahuje milión korún, odpovedala kladne. "Poisťovňa nám peniaze vyplatila," uviedla. Zároveň sme chceli vedieť, ako je na tom zdravotne dcéra. "Tak, ako bola. Trvalé následky jej zostanú do smrti. Nič sa s tým nedá robiť." A poslanec Fedoročko sa nebol medzitým ospravedlniť? - pýtali sme sa ďalej. "Ani náhodou," skonštatovala. "Viete, aby prezidentovi Schusterovi zachránili život, odviezli ho do Rakúska. No keby som ja vtedy nebola pre záchranu života mojej dcéry robila, čo som robila, tak možno dnes je pochovaná. Ale to je zbytočné rozprávať, lebo ľudia, ktorí majú peniaze a moc, dosiahnú všetko a obyčajný človek je stratený," pokračovala v rozprávaní. Keďže dievčina je študentka vysokej školy, spýtali sme sa matky, ako sa jej darí v učení. "Pomalšie. Nie je to tak, ako predtým, keď bola zdravá." Zároveň dodala, že dcéra pravidelne chodí na kontrolu na neurológiu. "Záchvat epilepsie zatiaľ nemala, ale lekári ju sledujú. Lebo pri tých úrazoch, ktoré mala, teda poškodenie mozgu, zlomenie bázy lebečnej, krvácanie do mozgu a edém mozgu, môžu nastať komplikácie aj po desiatich rokoch." Napokon dodala, že sa nechce k veci vracať, lebo jej dcéra si toho preskákala už dosť. "Len si predstavte, že dievča, ktoré je poškodené a má trvalé následky na zdraví, na súdnom pojednávaní vypočúvajú a vypočúvajú, akoby ona bola vrah." Na otázku, či poslanec Fedoročko chodil na súdne pojednávania týkajúce sa vyplatenia odškodného, si matka poškodenej dievčiny si povzdychla a povedala: "... prišiel asi raz."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.