rozprestierajúca sa na ploche 33 km štvorcových však slúži i na rekreačné účely. Letné lúče slnka lákajú verejnosť bažiacu po vodných športoch a pomerne lacnej domácej dovolenke. Poveternostná situácia však aj v oblasti slovenského mora tohto roku rekreantom nepriala.
"Počasie sa prejavilo na záujme ľudí zrejme všade na kúpaliskách a vodných plochách. Júl sme mali chladný, ani jediný víkend nebolo teplo. Začiatkom augusta sa situácia rapídne zmenila a ľudia konečne prichádzajú aj pod stany. My máme oproti iným strediskám výhodu, pretože prevádzkujeme viazaný cestovný ruch. Ľudia i organizácie majú pobyty predplatené dávno dopredu a preto sa na veľký nezáujem sťažovať nemôžeme. Aj keď by sme boli radi, keby rekreanti chodili ešte vo väčšom počte," priblížil nám situáciu na Šírave riaditeľ Strediska cestovného ruchu (SCR) Zemplínska Šírava Ján Hrešan.
Voľný cestovný ruch, bez možnosti objednania si ubytovania, je na tom v tomto roku horšie. Keď nie je dobré počasie, ľudia ostanú jednoducho doma, ale ak si už zaplatia za pobyt, využívajú doplnkové možnosti rekreácie. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa SCR, pohyb v strediskách Kaluža a Kamenec nebol priveľmi diferencovaný. Ľudia chodili stále, pomerne teplá voda lákala.
V jednotlivých strediskách, ktoré má v správe SCR Zemplínska Šírava (Medvedia Hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov), boli počas jesene a jari vykonané úpravy. Nové oplotenie, rekonštrukcia sociálnych zariadení, ako aj atraktívnejšie vstupné objekty prostredie jednoznačne skrášlili.
"Robili sme reštrukturalizáciu pláží, potrebné by ale boli terénne úpravy. Hotelové zariadenia máme pekné, ale počas bývalého režimu sa akosi pozabudlo na poslednú stavebnú časť, úpravu okolia. Tam musíme investovať najviec úsilia a malo by sa tak stať v nasledujúcich rokoch. Predložili sme projekt, ktorý je momentálne v Bruseli a čaká na schválenie Európskou komisiou. Ak bude odklepnutý, z prostriedkov PHARE upravíme okolie," hovorí J. Hrešan.
Najviac vyhľadávaným strediskom je už dlhé roky Kamenec, kde existuje množstvo ubytovacích možností. Verejnosť obľubujúca stanovanie vyhľadáva Kalužu a Klokočov. Na Šírave sa ceny pred touto sezónou nemenili. Jediná zmena spočíva v poplatkoch za vstup na strediská. Nové vstupné objekty sú vybavené turniketmi, ktorými verejnosť prejde len po načítaní vstupenky s čiarovým kódom. Vstup pre auto na deň vyjde rodinu na 70 Sk. Bufety i reštaurácie sú dobre vybavené, problém občerstvenia spred niekoľkých rokov odpadol.
"Chodím tu s rodinou osem rokov a musím povedať, že sa úroveň služieb z roka na rok zlepšuje. Na slovenské pomery to proste ujde, len keby občas pokosenú trávu aj odviezli. Pre stanujúcich mi pripadá byť rušivé, keď o pol piatej ráno prídu chlapi s kosačkami a začnú kosiť," povedal nám Dušan Ovšonka, ktorý prišiel nachytať bronz z Bardejova. Podobný názor má na veci aj Košičanka Iveta Bodnárová. "Služby sú v poriadku, trápi ma množstvo ôs, ktoré, hneď čo vyjdete z vody, otravujú. Voda je teplá, aj keď sa v posledných hodinách poriadne zmútila."
Nielen Slováci vyhľadávajú brehy Zemplínskej šíravy. Tohto roku sa tam začali hojne vracať Česi, prichádzajú Nemci, Rakúšania i Holanďania. Od zavedenia vízovej povinnosti voči Ukrajine chodia "molodci" na Šíravu pomenej. Veľa ľudí si ich neprítomnosťou oddýchlo, pretože práve turisti spoza východnej hranice narobili počas uplynulých sezón nemálo problémov. Pracovníci Strediska cestovného ruchu majú starosti prevažne s mládežou.
"Robia výtržnosti, prídu, niečo vypijú a rozbíjajú zariadenie. V júli nám trikrát za sebou zdevastovali záchody so sprchami, následkom čoho vznikla škoda za 400 tisíc korún. Vykrádačov stanov momentálne neevidujeme, a aj keď sa náhodou občas nejaký prípad pritrafí, polícia páchateľov veľmi rýchlo odhalí," obhajuje bezpečnosť turistov Ján Hrešan.
Na popud policajného prezidenta sa zgrupilo v okolí viac policajných hliadok. V minulosti sa neraz stávalo, že sa na Šírave i strieľalo, no podľa slov riaditeľa SCR je tento problém nateraz zažehnaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.