ponorke Kursk, aby zachránili asi 118 námorníkov uväznených v plavidle. Ruské námorníctvo nemá žiadne informácie o posádke ponorky a nie je známe, či je ešte niekto nažive.
Najmenej štyri pokusy o záchranu v stredu stroskotali kvôli silnému vetru a slabej viditeľnosti v hĺbke. Hovorca ruského námorníctva včera uviedol, že počasie je horšie a viditeľnosť je takmer nulová. "Nádej však stále existuje a posielame dolu všetky tri záchranné kapsule," dodal hovorca. Ako však neskôr informovala agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na námorníctvo, počasie sa zlepšilo, čo umožňuje pokračovať v operácii.
Západ je pripravený pomôcť posádke ruskej ponorky, ale existujú obavy, že pomoc príde príliš neskoro, nakoľko zásoby kyslíka sa rýchlo míňajú. Moskva na poslednú chvíľu požiadala o pomoc Britániu a Nórsko. Žiadosť však vyslala až viac ako tri dni po havárii a nórski potápači dorazia na miesto najskôr o dva dni, Briti najskôr zajtra. Ruské médiá obviňujú prezidenta Vladimira Putina z prílišnej pomalosti pri riešení krízy a varujú, že ak posádka zahynie, jeho popularita klesne.
Ruské námorníctvo v stredu uviedlo, že na palube uviaznutej ruskej jadrovej ponorky je opäť badať známky života. Americká tajná služba zasa tvrdí, že nezaznamenala žiadne známky života z uviaznutej ponorky, odkedy muselo plavidlo minulý týždeň núdzovo pristáť na dne Barentsovho mora.
Situáciu, v ktorej sa nachádza posádka potopenej ponorky, včera ruský premiér Michail Kasianov označil za "takmer katastrofickú". Kasianov však zároveň vyjadril nádej, že ešte existuje šanca na vyslobodenie posádky.
Predstavitelia ruskej armády, frustrovaní ďalšími neúspešnými pokusmi o záchranu 118 osôb na palube Kurska, uvažujú o leteckom dopravení britskej záchrannej miniponorky na miesto nehody.
Špeciálne upravená loď Normand Pioneer s britskou miniponorkou LR5 na palube medzitým včera v nórskom prístave Trondheim začala 50-hodinovú plavbu k potopenej ruskej atómovej ponorke Kursk. Na miesto nehody by sa mal dostať najskôr zajtra popoludní. Aj to však závisí od poveternostných podmienok.
Ako uvádza hovorca britského námorníctva Mike Finney, v prípade LR5 ide vlastne o akúsi podmorskú helikoptéru. Miniponorka nie je závislá na lodi nachádzajúcej sa na hladine a môže sa priblížiť k potopenej ponorke aj napriek podmorským prúdom.
LR5 sa zatiaľ nikdy nepoužívala v reálnej situácii. Bola však skonštruovaná pre podobné prípady, ako je prípad ponorky Kursk.
LR5 riadia tri osoby. Môže slúžiť ako záchranné plavidlo pre 16 osôb. Pri záchrannej operácii využíva tlakuvzdornú schránku, ktorá sa pripevní k núdzovému príklopu ponorky Kursk. Po vytlačení vody a znížení tlaku sa otvorí vchod do miniponorky LR5 a núdzový východ atómovej ponorky, aby zachraňovaná posádka mohla prejsť do LR5. Kursk leží na morskom dne v ostrom uhle, čo sťažuje záchranné operácie. Britská miniponorka je však schopná dostať sa k zachraňovaným plavidlám aj pri ostrejších uhloch.
Londýn - Ponorka Kursk klesla na dno Barentsovho mora v dôsledku silného výbuchu, potvrdilo včera v Londýne britské ministerstvo obrany. Poškodená je celá ponorka, čo znamená, že použitie jedného z núdzových východov je nemožné. Druhý východ je však neporušený a môže sa použiť na evakuáciu posádky.
Experti britskej kráľovskej flotily po zhliadnutí filmového záznamu z miesta havárie konštatovali, že "explózia musela mať veľkú silu". Ich tvrdenie sa opiera o rozsah škôd, ktoré spôsobil výbuch na jednej z ruských ponoriek, ktoré sa vyznačujú "veľmi solídnou konštrukciou". S odvolaním sa na zdroj blízky francúzskej rozviedke informáciu o výbuchu zverejnila i tlačová agentúra AFP.
Výbuch, ktorého príčinu zdroj neupresnil, zaregistrovali v oblasti sa plaviace ruské lode - účastníci námorného cvičenia, ale aj americké lode, čo ich pohyb monitorovali.
Kolín nad Rýnom - Lekár nemeckého námorníctva a expert na ponorky Karl-Peter Faesecke nedáva 118-člennej posádke havarovanej ruskej ponorky Kursk na dne Barentsovho mora žiadne šance na prežitie.
"Úspešnú záchranu mužov už považujem za vylúčenú," povedal včera Faesecke v rannom žurnále nemeckej televíznej stanice RTL. Podľa neho už niekoľko dní nikto neverí, že by na palube ponorky ešte niekto žil.
Nemecký expert sa domnieva, že Moskva možno z propagandistických dôvodov teraz prijala ponuky pomoci, aby sa vyhla neskorším obvineniam. "Ešte nikdy sa nestalo, aby niekto tak dlho prežil v ponorke a bol úspešne zachránený. Treba byť jednoducho realistický," povedal Faesecke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.