tak najmä preto, že zamestnávateľ mi prisľúbil, že mi pri skončení pracovného pomeru vyplatí desaťnásobok dohodnutej mzdy. Po skončení pracovného pomeru mi však odmietol vyplatiť prisľúbený desaťnásobok mzdy a vyplatil mi iba dvojnásobok priemerného zárobku ako zákonné odstupné. Môžem za tejto situácie vymáhať takto dohodnuté odstupné, ktoré bolo súčasťou písomnej dohody o rozviazaní pracovného pomeru?
Zn.: Desaťnásobné odstupné?
Odpoveď: Odstupné podľa zák. č. 195/1991 Zb. o odstupnom poskytovanom pri skončení pracovného pomeru je jednorázový príspevok, ktorý prislúcha zamestnancovi vo výške dvojnásobku priemerného zárobku zisteného u zamestnanca podľa pracovnoprávnych predpisov. V kolektívnej zmluve, prípadne vo vnútornom predpise vydanom po dohode s príslušným odborovým zväzom možno odstupné zvýšiť až o trojnásobok priemerného zárobku, prípadne určiť podmienky, za ktorých toto odstupné prislúcha. Nárok na odstupné má zamestnanec, ktorého pracovný pomer bol rozviazaný výpoveďou podľa ust. paragrafu č. 46 ods. 1, písm. a/ až c/ Zák. práce alebo dohodou v súvislosti s organizačnými zmenami. Zvýšenie odstupného o trojnásobok priemerného zárobku je maximálne, ani kolektívna zmluva nemôže zakotviť odstupné vo väčšej výške (t.j. nad pätnásobok priemerného zárobku), a pokiaľ by takéto dojednanie obsahovala, bola by v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní v tejto časti neplatná.
Z uvedeného teda vyplýva, že aj keď ste sa dohodli so zamestnávateľom na rozviazaní pracovného pomeru z organizačných dôvodov a súčasťou tejto dohody bola aj dohoda o vyplatení odstupného vo výške desaťnásobku dohodnutej mzdy, takáto dohoda je v rozpore so zákonom o odstupnom a preto je neplatná, teda nezaväzuje zamestnávateľa vyplatiť vám ani napriek predchádzajúcemu prísľubu sľúbené odstupné.
Odkazy: Zn.: Spoločný závet rodičov
Spoločný závet dvoch alebo viacerých poručiteľov je neplatný. O taký závet však nejde tam, kde na jednej listine prejaví niekoľko osôb svoju poslednú vôľu, pričom prejav každej z nich je individualizovaný tak po stránke obsahovej ako aj po stránke formálnej. Pre platnosť vlastnoručného (holografného) závetu sa vyžaduje po formálnej stránke, aby ho závetca napísal sám v celom znení vlastnou rukou, uviedol v ňom deň, mesiac a rok, kedy ho podpísal a na konci pripojil svoj podpis. Platí zásada, že čo nie je kryté podpisom, nemožno považovať za platné. Preto ak závetca po podpísaní listiny pripíše ešte niečo k závetu, treba, aby listinu pod pripojeným textom opätovne podpísal a uviedol dátum, kedy tak urobil. U vlastnoručného závetu zákon nevyžaduje, aby bol zriadený v prítomnosti svedkov ani to, aby podpis závetcu bol úradne overený. Podpis sa musí urobiť vždy tak, aby ho bolo možné identifikovať ako skutočný vlastnoručný podpis závetcu. Za podpis nemožno považovať iba naznačenie pomeru voči v závete ustanovenému dedičovi bez uvedenia mena závetcu, napr. "tvoj otec" alebo "tvoja stará matka".
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.