rozdelením cirkvi na východnú a západnú v 11. storočí.
Už od pondelka v Slovenskom technickom múzeu prebieha I. výstava ikôn košickej školy. Potrvá do 15. septembra a je výsledkom pôsobenia Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda. Ten od svojho vzniku v decembri 1998 zorganizoval dve školy písania ikôn, v Košiciach a na Ružíne. Tretia sa začala vo štvrtok a potrvá desať dní.
Cieľom spolku je najmä podchytenie mladých ľudí, ktorí majú maliarske nadanie, aby prezentovali dávnu východnú mníšsku tradíciu písania ikôn. Dnes má spolok 81 členov, ktorí tvoria ikony, písané starou tradíciou a podľa predpísaného kánonu. Tie majú slúžiť práve na výzdobu chrámov gréckokatolíckej cirkvi.
Kolekcia 22 ikôn, vystavená v prednáškovej sále Slovenského technického múzea na Hlavnej 88, pochádza od účastníkov prvej a druhej ikonopiseckej školy, od absolventov škôl, ktorí písali ikony doma, ale sú tam aj ikony od prvého školiteľa Dr. Edmunda Bachmana (Szabó) z Norimbergu, pôvodom Košičana.
Námet i technika písania ikôn podlieha vlastným zákonom. Tie dodržiavajú aj dnešní ikonopisci, nepodlieha žiadnym zmenám. Preto sa na tejto výstave stretávame s námetmi, známymi už spred storočí - Kristus Pantokrator, Bohorodička, Matka Božia Kazaňská, Zjavenie Sv. Ducha, Sv. Mikuláš Divotvorca, Bohorodička Pskovská a inými. Súčasťou výstavy sú aj stanovy Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda a fotoreportáže z oboch ikonopiseckých škôl, ktoré doteraz prebehli. Osobitnou časťou expozície je podrobne rozpísaný technický kánon písania ikôn, od výberu a prípravy materiálu, cez postupy pri nanášaní maľby, pozlacovaní a konečnej úprave.
Výstava teda nie je zaujímavá len pre veriacich gréckokatolíckej cirkvi, ale pre všetkých, ktorí chcú o tomto špecifickom umeleckom prejave vedieť niečo viac, či už z hľadiska námetu, alebo technologického prevedenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.