jasné - Materák zlyhal, reforma stojí, dlhy rastú a politika máva končatinami v schizoidnom kŕči; jednou rukou by si politici mileradi vplyv na médium udržať a druhou by chceli problém riešiť, čo akosi dokopy nejde.
Napriek absolútnemu vyčerpaniu témy sa ale so železnou periodicitou dvíhajú, opadávajú a zase dvíhajú debatné vlny; Rada STV, mediálny výbor NR, Kňažkova vládna komisia, Únia televíznych tvorcov i potvorcov, tretí sektor, i samotný manažment STV sa prekrikujú v takej kakofónii, že sa to už nedá počúvať ani sledovať.
Ak obídeme "koncepčné" spory, živým ohniskom problému je otázka ďalšieho financovania inštitúcie, ktorá vyrobila za rok 1999 účtovnú sekeru cez 300 miliónov (vrátane štátnej dotácie, samozrejme) a teraz vo veľkom delimituje programovú štruktúru, lebo duplovaný schodok jej politika na r. 2000 zatiaľ odmieta úverovať. Povetrím lietajú námety ako "zreálnenie poplatkov za telekomunikácie", zvýšenie koncesií, atď., to všetko výmenou za dodanie "transformačnej koncepcie", ktorá mešká presne rok a pol. Aj táto hasičská agenda, resp. najmä táto, je však slepou ulicou, odklonom od podstaty.
Na tú dovidíme iba z "makropohľadu". Desať rokov beznádejných pokusov o "transformáciu" STV je dostatočne pádnym argumentom pre tézu, že v danej slovenskej realite ide o kvadratúru kruhu. Vyrobiť z STV kvalitný a efektívny vysielač je v tejto krajine zadanie nadľudské, čo potvrdzujú napokon i dva roky súčasnej koalície, ktorá je predsa len o čomsi inom než bola garnitúra bývalá aj so svojím darmovsko-kubišovským výsadkom v televíznom mrakodrape.
Navyše, aj keby akýmsi zázrakom akási koncepcia akéhosi nového riaditeľa (s Materákom nikdy) prerazila, čo si vyžiada, pochopiteľne, zopár rokov, i potom sa STV iba zaradí do zástupu síce možno funkčných, ale stále nesebestačných inštitúcií. Pointa je totiž taká, že i v Británii bežia večné debaty o potrebe (nákladnosti, zefektívnení) BBC, ktorá je, všakáno, najuznávanejšia a asi naozaj najkvalitnejšia verejná TV na svete. Jednoducho, ak chceme meritórne debatovať, treba štartovať od podlahy: Má zmysel naháňať verejnoprávnu chiméru z takejto východiskovej pozície?
Ak sa prizrieme kauze ešte zbližšia na chrup, uvidíme, že hádajúce sa mediálne stavy v skutočnosti oveľa viac spojuje ako rozdeľuje. Majú totiž jeden totožný záujem: Zachovanie jedného zo spoločensky stále plne akceptovaných konzumentov verejných peňazí. Bijú sa iba preto, lebo tá početnejšia skupina, ktorá je vďaka zníženej produkcii a insolvencii STV odstavená od tokov, chce sfunkčňujúcu zmenu, ktorá by ju vrátila do obehu. Tí, ktorí sú vnútri, resp. externe napojení, sa kŕčovite bránia, len aby ich reforma neodplavila a neodpojila. Politici, zošrubovaní vlastnými záujmami, predstaveniu sekundujú.
Videné touto prizmou je súčasný kolotoč okolo STV o tom istom, ako napr. natiahnuté dlane Koncoša (viď stredajší komentár), či "zásadný nesúhlas" 7 rezortov s Miklošovým auditom centrálnej štátnej správy. Mediálny establishment lobuje za svoje bidlo, vie, že funkčná televízia, s akýmkoľvek zakladateľským štatútom, je jednoducho spoľahlivejším žriedlom živobytia ako nefunkčná. Prizmou diváka, koncesionára, ale problém stojí inak. Jeho prioritou by malo byť, aby dostal svoj tovar s vynaložením čo najnižších nákladov.
Tragédia je v tom, že v diskusiách sa angažuje iba mediálny establishment, ktorý vášnivou polemikou o podružnom vytvára dym a hmlu. Divák je laik, nemá ani priestor, a tak mlčí. Je bombardovaný nezdôvodniteľnými "pravdami" typu "pre zdravý, fungujúci život spoločnosti majú verejnoprávne médiá nezastupiteľnú úlohu" (šéf Rady STV Bučko) a pod. Neexistuje tlak, ktorý by donútil týchto expertov svoje tvrdenia o výlučnosti či nenahraditeľnosti a pod. "verejnoprávnosti" vyargumentovať. Ale len a jedine od otázky, čo naviac a čo extra vlastne to abstraktné "verejnoprávno" poskytuje oproti súkromným médiám, sa môže odpichnúť každá zmysluplná debata.
Až príde, poprosme ich, nech na nás nechodia s replikami o priestore pre menšinové žánre a "vyššie hodnoty". Existujú anglo- a nemeckojazyčné súkromné vysielače (už sa aj prekladajú), na ktorých je za deň viac "verejnoprávnosti", než za mesiac v STV. Stačí jeden diaľkový ovládač...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.