čitateľov. Takou by mala byť monografia tatranskej obce Ždiar, ktorá v týchto dňoch podstúpila posledné korektorské úpravy. "Poučení minulosťou sme veľkú pozornosť venovali fotomateriálu. Spomedzi 600 snímok, ktoré sme mali k dispozícii, sme napokon vybrali asi tretinu. Výrazne nám pritom pomáhali obyvatelia obce. Priniesli zopár skutočných skvostov, o ktorých sme ani nevedeli, že existujú," povedala na úvod zostavovateľka monografie Zuzana Kollárová z popradského Štátneho okresného archívu.
Ako príklad uviedla fotografiu posledného zubra, spomedzi tých, ktoré knieža Hohenlohe chovalo neďaleko Ždiaru. Keďže tam však vládli nevyhovujúce podmienky, stádo postupne vyhynulo a iba posledný kus sa podarilo odtransportovať do pražskej ZOO. Na ďalšej z čiernobielych fotografií je bazén pri jednom z miestnych penziónov. Hoci je dnes prevádzkovanie takéhoto zariadenia v tamojších klimatických podmienkach prakticky nemysliteľné, fotografia je svedectvom, že v medzivojnovom období sa cestovný ruch rozvíjal aj týmto smerom.
Zaujímavý je tiež výstrižok z anglických novín. Text do nich zaslali dvaja britskí maliari, ktorí na prelome 19. a 20. storočia písali cestopisy a pri svojich potulkách Európou zablúdili aj do Ždiaru. "Píšu, že nikde inde nevideli takých krásnych a čistých ľudí, ako práve v tejto goralskej obci. Za opačný prípad označili Važec," povedala.
Okrem zaujímavých faktografických materiálov sa v ždiarskej monografii objavia aj takmer literárne texty. "Napríklad legenda o drakovi, ktorý pred mnohými rokmi lietaval z tamojších Dračích skál ponad Ždiar. Alebo spomienka na miestneho prešibaného figliara Karolicka, ktorého nikdy nikto nedokázal prekabátiť. To všetko bude súčasťou knižky, ktorú by sme chceli vydať v tvrdej väzbe a v náklade 1500 kusov," povedala nám zostavovateľka publikácie.
Knižka by mala byť oficiálne uvedená do života na oslavách 410. výročia prvej písomnej zmienky o Ždiari, ktoré sa uskutočnia 9. a 10. septembra tohto roku. Osvedčený autorských kolektív v súčasnosti už pracuje na ďalších publikáciách. Tou najviac rozpracovanou je monografia o obci Šuňava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.