sekretárka a upratovačka obecného úradu. Zvyšok nerobí, väčšinou už od roku 1990, kedy padla zákonom stanovená povinnosť byť niekde zamestnaný," charakterizoval situáciu v obci Jurské v okrese Kežmarok starosta Gustáv Mišalko. Tá sa ale v ostatných troch týždňoch rapídne zmenila. Starosta vytvoril 170 pracovných miest v rámci verejnoprospešných prác, čo je podľa neho absolútne najvyšší počet v rámci celého Slovenska.
»Pýtate sa, ako je možné v takmer čisto rómskej obci presvedčiť toľkých ľudí, aby z ničoho nič, po dlhých rokoch zaháľania, začali pracovať? Nebol to problém. Už v minulosti sme organizovali množstvo brigád a nikdy sme nemali problém s dobrovoľníkmi. Akoby to bolo v mentalite našich ľudí. Jednoducho sú ochotní pracovať len preto, aby boli aspoň trochu užitoční," povedal ďalej starosta.
Presne 60 obyvateľov Jurského v týchto dňoch čistí okraje cesty III. triedy na štvorkilometrovom úseku od Holumnice až po Ihľany. Ďalších 30 kultivuje pasienky, iní robia výkopy pre plynofikáciu a zvyšok upratuje priamo v obci.
"Niekde som čítal, že najmä mestá majú problémy so zabezpečením náradia pre pracujúcich v rámci VPP. U nás to nepoznáme. Takmer všetci naši ľudia si berú vlastné lopaty, krompáče a kosy. S tým nemá nikto problém. Všetci sú si vedomí toho, že obec jednoducho nedisponuje potrebným počtom pracovných nástrojov. A keď prejavili záujem o prácu, musia niečo obetovať," povedal nám starostov zástupca Ondrej Oračko popri prekopávaní odvodňovacieho kanála, ktorým sa pred štvrťrokom prehnala veľká voda a zatopila obecné studne v jednej z dvoch miestnych rómskych osád.
Samozrejme, vyplatiť 170 pracovníkov, hoci len v rámci VPP, nie je maličkosť. Tak, ako až doteraz, prichádzalo do obce mesačne vyše milióna korún v podobe dávok sociálnej pomoci, od budúceho mesiaca to bude 823,8 tisíc korún vo forme miezd. Tentoraz to však nebudú pasívne vynaložené peniaze, ale náhrada za vykonanú prácu. Čas ukáže, či viera starostu vo "svojich" ľudí je oprávnená a či títo aj po troch odpracovaných mesiacoch budú ochotní robiť za približne 3,5 tisíc korún netto, alebo sa opätovne prihlásia do evidencie na úrade práce, avšak už s nárokom na výplatu dávky sociálnej pomoci v plnej zákonom stanovenej výške.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.