Konštatoval v diskusnej relácii Rádia Twist vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš s tým, že viaceré inštitúcie robia to isté a štátne organizácie vykonávajú činnosti, ktoré by mohli robiť súkromné.
Mikloš zdôraznil, že audit je plne v súlade so zámermi navrhovanej koncepcie reformy verejnej správy. Po realizácii opatrení vyplývajúcich z auditu by sa malo ušetriť 2,5 - 3,9 miliardy Sk. Uskutočnenie niektorých opatrení vyplývajúcich z auditu bude musieť byť spojené so zmenou viacerých právnych noriem. Audit sa dotýka asi 170 inštitúcií, v ktorých dnes pracuje okolo 40 tisíc ľudí. Ak by sa plne uplatnili opatrenia navrhnuté v audite, počet 8 tisíc pracovníkov ústredných orgánov štátnej správy by sa znížil o 15 až 20 percent. Zníženie sa predpokladá aj u zvyšného počtu 32 tisíc zamestnancov. Podľa Mikloša je veľký problém v tom, že verejná správa v súčasnosti poskytuje aj trhové služby a zároveň často prenáša na iné organizácie výkon verejných služieb. Vicepremiér preto požaduje rýchle "vyčistenie" realizácie týchto činností.
Zužovanie štátnej správy zmenšovaním počtu ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy nie je v súčasnosti možné, poznamenal. Podľa Mikloša by to totiž prinieslo komplikácie v tom, že by sa zmenil pomer síl v rámci vládnej koalície. Aj keď sa domnieva, že dnešný počet ministerstiev nie je optimálny.
"Ministerstiev je veľa, mal by byť menší počet členov vlády". Tento proces však treba spojiť s procesom reformy verejnej správy, presunom kompetencií a je nutné ho uskutočniť tak, aby to neohrozilo vládnu stabilitu, dodal. Do roku 2002 preto zrušenie, či zlúčenie niektorých ministerstiev neprichádza do úvahy.
Tieňový minister vnútra Ľuboš Lackovič (HZDS) považuje spomínaný audit za len za čiastkové riešenie, pričom si myslí, že v tejto súvislosti je nutné prijať širšie systémové opatrenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.