zamestnanosti, konkrétne zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác (VPP). Ešte predtým, ako sme položili niekoľko otázok samotnému ministrovi, zašli sme za ľuďmi, ktorí prijali takúto prácu. Chceli sme vedieť, či sú s ponúknutou možnosťou spokojní a zároveň, čo by sa oni opýtali ministra práce, keby mali takú možnosť.
Skupinku ľudí realizujúcich VPP sme zastihli na košickom sídlisku Terasa.
"Mňa by napríklad zaujímalo, prečo sa zastavila výstavba, alebo prečo toľko podnikov skrachovalo. Teraz sú minimálne šance získať riadnu robotu. Ja som napríklad nezamestnaný už dva roky, prakticky odvtedy, čo nastúpila táto vláda," vyhŕklo z Jaroslava Kollera.
"Teraz mám štyri a pol tisíc hrubé. Nedostali sme žiadnu pracovnú obuv, dokonca ani len montérky. Pýtali sme stravné lístky, ale bolo nám povedané, že tie nám nedajú, aby sme si za ne nemohli kúpiť alkohol. To osobne pokladám za urážku. Jedlo, ktoré dostávame, sa určite nedá pokladať za plnohodnotnú stravu. A ešte by ma zaujímalo, v ktorom štáte okrem Slovenska si dovolia siahnuť človeku na životné minimum..."
Dva roky bez práce je aj Tibor Kardaš, ktorý predtým pracoval v školskej správe za 5600 hrubého a doteraz na tie časy s láskou spomína. Jozef Lacko robil v Hutných stavbách a bez práce je šesť rokov.
"Som rád, že konečne môžem niečo robiť," poznamenal a bol jediným, ktorý sa z celej skupiny štyroch mužov tváril spokojne.
Chlapi si ešte posťažovali na druh práce, ktorú vykonávajú. Čistia chodníky od trávy. "Toto má byť robota? Prečo nám nedajú radšej robiť ihriská, ktoré sú v dezolátnom stave?"
Ministra práce sa nám podarilo zastihnúť krátko pred jeho rokovaním na pôde Krajského úradu práce. Ako nám povedal, v Košickom kraji sa zameral hlavne na návštevu gelnického okresu, ktorý je charakteristický 28-percentnou mierou nezamestnanosti, čím sa v tomto nepopulárnom rebríčku radí na najvyššie priečky v rámci celého Slovenska. Navyše až 50 percent z toho sú ľudia nezamestnaní dlhšie ako dva roky a spadá do toho aj veľká časť rómskej populácie, ktorá je charakteristická nízkou úrovňou vzdelania, čo ešte viac sťažuje jej umiestnenie na trhu práce.
"V okrese Gelnica sa podarilo vytvoriť 700 pracovných miest vo verejnoprospešných prácach a za úspech považujem, že dnes už sú prakticky zaplnené," vyhlásil P. Magvaši. "Dokonca sa v tomto okrese ukazuje potreba vytvorenia ďalších 250 až 300 nových pracovných miest vo VPP."
Keďže v budúcom roku sa plánujú vyčleniť za týmto účelom zo štátneho rozpočtu zhruba tri miliardy korún, zaujímalo nás, aký je efekt z VPP.
"Hlavným cieľom je znovu naučiť pracovným návykom tých ľudí, ktorí nepracovali štyri, päť alebo viac rokov, aby sa tak mohli lepšie uplatniť na trhu práce."
To však predpokladá na trhu práce vytvorenie pracovných miest, teda oživenie podnikovej sféry. Aké konkrétne kroky chce v tomto smere ministerstvo podniknúť?
"Slovenské hospodárstvo prechádza veľkou reštrukturalizáciou. Vchádza do platnosti novela zákona o konkurze a vyrovnaní, ktorá v prvej fáze bude znamenať uvoľňovanie ľudí z pracovného pomeru. Zároveň však predpokladáme, že sekundárne začne vytvárať efektívnejšiu zamestnanosť. Je tu potom rad ďalších projektov, ktoré by mali vytvárať podmienky pre vstup zahraničného kapitálu a tiež projekty pre podporu živnostníkov a malých a stredných podnikateľov. Treba im vytvoriť také daňové podmienky, aby mali priestor pre tvorbu nových pracovných miest. Treba to však brať v čase. Aj pri súčasnej konjunktúre v Európe bude mať naše hospodárstvo problém s tým, aby tu došlo k rapídnemu rastu počtu pracovných miest, a to minimálne v období najbližšieho polroka."
Petra Magvašiho sme sa opýtali, ako sa zníži miera nezamestnanosti vytvorením VPP.
"Novela zákona o zamestnanosti nemala za cieľ znížiť akési číslo, teda mieru nezamestnanosti, ale chceli sme riešiť problém s umiestňovaním ľudí na trhu práce, problém tých, ktorí sú odkázaní na existenčné minimum. Ak by som predsa len mal hovoriť v číslach, v tomto roku sa plánuje vytvorenie 70 tisíc pracovných miest vo VPP, čo by znamenalo zníženie miery nezamestnanosti o 2,5 až 3 percentá. Zatiaľ sa nám podarilo k dnešnému dňu zaplniť asi 48 tisíc pracovných miest," poznamenal Peter Magvaši.
Na otázku, ako chcú riešiť to, že obecné úrady majú v mnohých prípadoch problémy so zabezpečením teplej stravy či odevu a náradia pre zamestnancov, minister odpovedal:
"Doterajšie skúsenosti ukazujú, že kde sa chce, tam sa to aj dá. Pekným príkladom je niekoľko obcí gelnického okresu, ktoré sa združili a spoločne objednali náradie priamo od výrobcu, čím pri veľkom odbere mali nižšie náklady."
Podľa P. Magvašiho aplikácia novely zákona o zamestnanosti sa stretla s oveľa lepšou odozvou v obciach ako v mestách. Jedným z jej prínosov bude podľa neho aj odhalenie čiernej práce ale tiež skupiny ľudí, ktorá trvalo odmieta pracovať.
Minister poukázal na prístup z Mníška, kde sa starosta dohodol s vajdami, aby sami našli práce, ktoré by boli ochotní ich ľudia robiť. A tak pätnásť ľudí v Mníšku pracuje vo VPP, obec zmenila tvár a v tamojších stavebninách vraj už nie je cement.
Úlohou VPP je teda v prvom rade naučiť dlhodobo nezamestnaných opäť pracovať. Je na vláde, aby po tom, čo sa to opäť naučia, mali kde svoje znovuzískané pracovné návyky aj využiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.