tajným službám, na nevydarenom odovzdaní výkupného, informovala včera nemecká tlačová agentúra DPA. Suma, na ktorej sa dohodli únoscovia a ktorej výška nie je známa, sa do rúk členov skupiny Abú Sajjáfa jednoducho nedostala a po ceste do hôr "sa stratila", uviedol nemenovaný dôstojník filipínskej spravodajskej služby.
Šéf vyjednávačov Roberto Aventajado medzitým oznámil, že svoju spoluprácu s líbyjským sprostredkovateľom Radžábom az-Zarúkom chce postaviť na novom základe. "Momentálne diskutujeme o našich pozíciách a hľadáme cestu, ako by sme mohli jeden druhému pomôcť," povedal Aventajado v dnešnom rozhovore pre filipínsky rozhlas.
Medzi vládami v Manile a Tripolise prišlo k napätiu kvôli prístupu v rokovaniach. Líbya však medzitým prehodnotila svoj postoj a ustúpila od hrozby, že skončí svoju sprostredkovaciu misiu, pokiaľ nepríde v celom prípade v najbližšom čase ku zjavnému pokroku.
Okrem toho sa očakáva, že vyjednávači prerokujú s filipínskym prezidentom Josephom Estradom ešte raz jeho postoj akceptovať len spoločné prepustenie rukojemníkov. Túto myšlienku únoscovia viackrát odmietli, pretože sa obávajú možného zásahu filipínskej armády.
Po prepustení posledných troch Malajzijčanov zostáva v rukách skupiny ešte stále dvanásť rukojemníkov z neázijských krajín a jeden občan Filipín.
Do skupiny zadržiavaných rukojemníkov patria dvaja Nemci, dvaja Fíni, piati Francúzi, dvaja Juhoafričania, jedna Libanončanka a jeden Filipínec.
S výnimkou troch francúzskych novinárov všetky obete odvliekli únoscovia pred štyrmi mesiacmi z malajzijského ostrova Sipadan na juhofilipínsky ostrov Jolo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.