Myjave tradičný turnaj basketbalistek o Veľkú cenu Slovenska jasným triumfom našich reprezentantiek chystajúcich sa na OH. Po turnaji vo francúzskom Vichy a nemeckom Rotenburgu to bola v poradí tretia previerka zverenkýň trénera Ľubomíra Doušeka (na snímke) pred Sydney, po ktorej vzišla už definitívna dvanástka, ktorá pôjde ma olympiádu (rozohrávačky Kalistová, Frniaková, krídla Godályová, Luptáková, Žirková, Huťková, Poláková, pivotky Hiráková, Kotočová, Kováčová, Lichnerová, L. Libičová). O tom, ako je na tom momentálne slovenské družstvo, sme sa zhovárali s jeho kormidelníkom.
* Aký máte pocit z vystúpenia vašich dievčat na Veľkej cene Slovenska?
- Súperi, ktorých sme mali v Myjave (Čína, Česko, Nemecko - pozn. red.) nám po náročných turnajoch vo Francúzsku a Nemecku padli vhod. Najnižšie víťazstvo, ktoré sme tu dosiahli, bolo o 26 bodov, takže výsledkovo to bolo veľmi dobré. Čo sa týka našej hry, je čo vylepšovať, ale máme ešte pred sebou štyri týždne, a tak podstatné je, že vieme, kde chybujeme, aj individuálne každá hráčka, aj celý tím.
* Tvrdíte, že títo súperi vám padli vhod, máte tým na mysli to, že nedosahujú až takú kvalitu, ako družstvá, s ktorými ste sa stretli vo Francúzsku (Francúzsko, Austrália, Poľsko) a Nemecku (Nemecko, to však šťartovalo aj v Myjave, Rusko a Kuba)?
- Nečakal som na začiatku, že vyhráme tak jasne, takým veľkým rozdielom, hoci očakával som, že by sme mali byť favoritom.
* Vravíte, že je herne čo zlepšovať, takže čo?
- Nevychádzali nám začiatky zápasov, čo sa týka organizácie hry, a nielen organizácia, ale aj prispôsobovanie sa všetkých piatich hráčok hernej disciplíne, chýba nám vyššia psychická odolnosť hráčok, ktoré nastupujú do zápasu z lavičky, dlhšie sa rozbiehajú, chýba im aktivita, hrajú ustráchane. Veľa faulujeme v obrane a to je výrazný nedostatok a sú situácie, keď nevieme zmeniť rytmus hry, keď treba podržať loptu na istú akciu, dať kôš alebo faul, vypracovať si solídnu situáciu na zakončenie, to je vtedy, keď máme hluchý úsek alebo potrebujeme udržať náskok.
* Ako teda tieto nedostatky odstrániť?
- Je to všetko vec osobných aj spoločných pohovorov. Existuje aj tréning vizualizácie, že každá hráčka si predstavuje ten svoj stav, ako hrá, ale nedá sa to tesne pred zápasom, musí to byť každodenná práca, ráno, večer, keď sa trénuje, treba o tom hovoriť nahlas, prispôsobovať sa, pred útočnými kombináciami, aby hráčky povedali, čo zahrajú atď.
* Preferujete silnú prvú päťku, alebo vyrovnanú dvanástku, ktorú by ste mohli počas zápasu ľubovoľne točiť?
- V systéme turnajového spôsobu som zástancom toho, aby nebola stabilná základná päťka, lebo neviete, kedy budete potrebovať všetky hráčky. Som zástancom toho, aby sa tá základná päťka obmieňala.
* Káder, ktorý máte k dipozícii, je schopný fungovať týmto štýlom?
- Je. Nemám obavy z toho, že ktorá hráčka by mala nastúpiť do prvej päťky, niekoľkokrát sme to aj vyskúšali a osvedčilo sa nám to.
* Ako to vyzerá na strednej rozohrávke, kde sa strieda Kalistová s Frniakovou?
- Obidve ukázali, že sú to hodnotné hráčky, majú svoju silu, prispôsobujú ju taktickému trendu a ukázali sa v niektorých zápasoch vo veľmi dobrom svetle.
* Krídla? Godályová, Luptáková a Žirková by mali byť kľúčovými strelkyňami tímu, podporovať by ich mali Huťková s Polákovou, je to tak? Mimochodom, Žirkovú budete používať na krídlo či na stred?
- Vyskúšali sme si aj alternatívu so strednou rozohrávkou, podľa potreby ju dáme aj na stred, ak to bude nevyhnutné. Čo sa týka Huťkovej, v poslednom zápase sme ju použili aj v základnej päťke, poznám silu Huťkovej a myslím si, že je to skutočne šikovná hráčka, do olympijskej reprezentácie sa však zo svojho pohľadu dostala dosť nečakane, takže na tú fázu tej spoľahlivosti a aktivity si ešte chvíľu budeme musieť počkať. Aj z tria Godályová, Luptáková, Žirková mali niekedy slabšie chvíle, ale nastúpila ďalšia a pomohla, sú to nielen individuality, ale aj tím. Aj tieto indivduality by však mali zahrať svoj štandard v každom stretnutí, aby sme sa o nich mohli oprieť.
* A ako vyzerá situácia pod košom, kde tvoria skúsený základ Kotočová, Hiráková, Kováčová a popri nich Lichnerová s Líviou Libičovou?
- Máme na tomto turnaji nejaké nacvičené kombinácie, ktoré používame na začiatku polčasov, takže podľa potreby sme používali jednotlivé hráčky, je to vec taktiky, s akými hráčkami nastupuje súper, tak vyberieme si aj my. Máme pivotky, ktoré hrajú pomerne slušne v priestore pod košom, na poste, ale máme aj hráčky, hlavne Hirákovú, ktorá vie vystreliť aj za tri body. Na mladej Lichnerovej vidno, že päť rokov pôsobila v USA, nie je jej vôbec cudzia kontaktná hra, práveže ju vyhľadáva a jej v tomto veľmi prospešná, hlavne v obrane, v útoku jej vyhovuje štýl také dva-tri metre od koša. Anka Kotočová je veľmi dobrá hráčka, aj na ihrisku, aj mimo neho udržiava atmosféru, je vidno, že má ohromné skúsenosti a je pre družstvo veľkým prínosom. Zdravotne je však na tom tak striedavo-oblačno, ak sú nejaké problémy, šetríme ju, niekedy ale hrala aj s menšími bolesťami, vieme sa už v tom zorientovať po vzájomnej dohode.
* Na VC Slovenska ste inkasovali 54 bodov, 49, 56 a to sú sympatické čísla, napriek tomu s obranou nie ste veľmi spokojní.
- Sú to pekné čísla, ale počítame s tým, že budeme hrať aj s ďaleko silnejšími súpermi. Vo všetkých troch zápasoch sme hrali celých 40 minút osobkový pressing alebo sme ho striedali so zónovým, skutočne sme šliapali po celom ihrisku a proti týmto súperom sa to ukázalo ako veľmi prospešné. Proti silným družstvám sa síce bude dať táto obrana použiť, hoci nie vždy, veľa bude závisieť od hráčok súpera, či sa im bude dariť alebo nie, aj od stavu zápasu. Myslím, že naše družstvo je aktívnejšie v obrane ako v útoku.
Dnes sa dievčatá zídu v Lučenci, kde ich tento týždeň čaká špeciálny tréning, budúcu stredu sa stretnú v Bratislave a v piatok odlietajú do Austrálie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.