prvý polrok. Podľa poslanca Stanislava Gobana (KDH) sa rada nezaoberala nedávnou sťažnosťou mestských policajtov smerujúcou k odvolaniu náčelníčky Mestskej polície v Prešove Anny Hrustičovej. Primátor Juraj Kopčák upresnil, že "mestská rada nie je orgánom mestského zastupiteľstva a jej priamy nadriadený je primátor".
Práve včera mal J. Kopčák stretnutie s veliteľmi jednotlivých pracovísk polície i zástupcami signatárov sťažnosti. "Osobne si myslím, že je to hlboké nedorozumenie, a že sa to vysvetlí vo vzájomnej komunikácii," podotkol na margo stretnutia primátor. Správa o činnosti mestských policajtov uvádza, že v prvom polroku zistili a riešili vyše osemtisíc priestupkov, z ktorých je ešte takmer päťsto v štádiu riešenia. Na pokutách vyzbierali takmer šesťstotisíc korún, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka o takmer 280-tisíc korún viac. Podľa poslanca Gobana mestským policajtom výrazne pomohlo aj zákonné posilnenie ich kompetencií, ktoré začalo platiť 1. januára 2000.
Ďalšie dve prejednávané správy sa týkali ekonomických otázok. "Sme veľmi realistický, viac než iné mestá, ktoré sú optimistami pred schvaľovaním rozpočtu a potom nadávajú na vládu a na kdekoho, že sa im nenapĺňa príjmová časť," zhodnotil plnenie rozpočtu hospodárstva mesta za prvý polrok viceprimátor Štefan Kužma. Výdavky v rozpočte sa zvyšovali zriadením Fondu pre zabezpečenie náhradných bytov, do ktorého putovalo dvadsať miliónov. "Tento fond sa plní z peňazí za vykúpenie pozemkov na cesty zo strany štátu," uviedol Kužma, pričom zdôraznil, že z nich budú vyplatení občania z lokalít, kde sa chystá, respektíve už realizuje výstavba Nábrežnej komunikácie a cesty spájajúcej Sídlisko Sekčov s centrom. Podľa vyhlášky, platnej ešte z roku 1991, totiž možno týchto občanov vyplatiť za nehnuteľnosti sumou, ktorá už dnes zďaleka nezodpovedá stavu na trhu - maximum je vo vyhláške stanovené na tritisíc korún za meter štvorcový.
Vedúca finančného a plánovacieho odboru Mestského úradu v Prešove Mária Nováková na margo príjmovej časti uviedla, že u právnických osôb je horšia daňová disciplína, než u fyzických osôb a zdôraznila, že za posledné obdobie sa dostalo do konkurzu spolu takmer tridsať podnikov, ktoré dlhujú mestu vyše 28 miliónov. Mestská rada vzala na vedomie aj správu o plnení plánu investičnej výstavby za prvý polrok. Podľa slov vicepremiéra Kužmu neboli pri jej schvaľovaní ani pripomienky zo strany SDĽ, ktorá ju pred časom kvôli výstavbe bytov v lokalite Stará tehelňa kritizovala. Podľa Kužmových slov navrhovali zástupcovia SDĽ iba doplnenie správy o informáciu týkajúcu sa výstavby cesty medzi Sídliskom Sekčov a centrom mesta, ktorá sa má realizovať nie z mestských, ale štátnych peňazí.
Posledná správa prijatá radou sa týkala vlečúceho sa problému Parku kultúry a oddychu, kde po poslednom zasadnutí zastupiteľstva ostali dva sporné body. Mestská rada vzala na vedomie, že "výška technického zhodnotenia majetku PKO v súvislosti s realizáciou Drink-baru bola vydokladovaná." Druhé konštatovanie, že "osobné vozidlo Daewoo Nubira je využívané efektívne", členovia rady zmenili iba na dodatok, že správa bude predložená mestskému zastupiteľstvu. "Nepokladali sme sa totiž za kompetentných prijať správu v takom znení, ako bola predložená, určí to zastupiteľstvo," zdôvodnil rozhodnutie rady poslanec Goban.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.