"Kto teda oklamal ministra vnútra?
Darius IVAN
Humenné - Po zhromaždení, počas ktorého začiatkom júna približne tisíc Humenčanov zablokovalo nebezpečnú cestu na Mierovej ulici v Humennom, bol organizátor akcie - poslanec mestského zastupiteľstva v Humennom a podpredseda ÚV KSS Ivan Hopta, predvolaný na policajné obvodné v Humennom. Bolo mu vytknuté, že míting nebol oznámený, čím došlo k porušeniu zákona o zhromažďovaní. "Po vypočutí mi oznámili, že mi dajú vedieť, či to dajú na riešenie okresnému riaditeľstvu polície, alebo mi oni vystavia blokovú pokutu," uviedol Hopta.
Zaujímalo nás teda, ako bol prípad nedovoleného zhromažďovania na ceste, na ktorej zomrelo už niekoľko chodcov, a rozbilo sa mnoho áut, doriešený. Hopta, nám povedal, že vyšetrovateľom nešlo ani tak o míting, ktorý bol 2. júna na Mierovej ulici. "Tvrdili, že ten ich nezaujíma. Išlo im o to, že deň predtým sme sa stretli pred blokom, čo však nebolo žiadne zhromaždenie," povedal Hopta a poznamenal, že prítomným ženám sa nechcelo čakať do piatku, tak sa po prechode pre chodcov prechádzali asi desať minút.
Na zhromaždení za zníženie rýchlosti zo 60 na 40 kilometrov za hodinu na problémovom úseku cesty, ktoré bolo 2. júna, vystúpili okrem neho aj primátor Humenného Vladimír Kostilník, zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Humennom Iveta Plšeková a ďalší poprední okresní predstavitelia. "Zrejme kvôli tomu, že by všetci boli do toho namočení, dali toto preč a zaujímal ich akurát deň predtým, keď sa nič nekonalo," vyslovil svoj názor Hopta.
Polícia ohodnotila jeho konanie ako priestupok a postúpila ho Okresnému úradu v Humennom. Ako Hopta včera pre náš denník povedal, "okresný úrad to poriešil takým spôsobom, že hodnotenie polície neakceptoval. Nešlo podľa nich o porušenie žiadneho zákona."
Ivan Hopta nám poskytol ešte jednu perličku. Primátor Vladimír Kostilník podľa neho v miestnych médiách povedal, že mu dal ústny súhlas na konanie zhromaždenia. "Absurdné na tom je, že primátor nie je oprávnený dávať žiadny súhlas. V takýchto prípadoch ide akurát o nahlasovaciu povinnosť, ktorá súhlas nepotrebuje," povedal Hopta.
Po zhromaždení bola v úseku znížená rýchlosť tak, ako občania požadovali. Boli tiež osadené svetelné 'blikače' a "pokiaľ tam sú policajti, vodiči tieto označenia aj dodržiavajú," povedal Hopta, ktorý dostal k problému i stanovisko ministra vnútra Ladislava Pittnera. Minister v ňom vychádzal z preverenia odborným pracoviskom MV SR. "Podstatnú časť uvedených požiadaviek občanov mesta Humenné realizovali príslušné orgány v mesiaci máj 2000," uvádza minister Pittner vo svojom liste zo 17. júla. Podľa jednoduchej logiky však vychádza, že máj je vždy pred júnom a opatrenia boli v Humennom zrealizované až po mítingu, ktorý bol 2. júna. "Kto teda oklamal ministra vnútra?" pýta sa Ivan Hopta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.