sa ekonomickej krízy a sociálneho napätia v odštiepeneckej Severocyperskej tureckej republike.
Demonštranti v uliciach začiatkom mesiaca požadovali odstúpenie Denktaša a jeho vlády v dôsledku pádu viacerých bánk v oficiálne neuznanej Severocyperskej tureckej republike a kritizovali vplyv Turecka na svoju krajinu.
"Naši obyvatelia prežívajú ťažké časy a každý hľadá cestu von," vyhlásil Denktaš, ktorý v tejto súvislosti odporúča vyhlásenie výnimočného stavu. Ako dodal, nevyhnutné sú isté "donucovacie opatrenia", ktoré majú pomôcť ekonomike. Denktaš zároveň odmietol hlasy, podľa ktorých chce touto cestou nastoliť diktatúru.
Denktaš sa začiatkom mesiaca zúčastnil na cyperských rokovaniach za podpory OSN a ďalšie kolo rokovaní cyperských Grékov a Turkov o zjednotení rozdeleného ostrova sa začne 12. septembra v New Yorku.
Cyprus je rozdelený na Cyperskú republiku a Severocyperskú tureckú republiku od roku 1974, keď turecké jednotky vtrhli na ostrov päť dní po povstaní cyperských Grékov, na čele ktorého stála skupina extrémistov. Výsledkom povstania bolo zvrhnutie vlády prezidenta Makaria a následné obsadenie severnej časti ostrova Tureckom. Na severe Cypru vznikla Severocyperská turecká republika, ktorú však oficiálne uznala len Ankara. Na Cypre dodnes pôsobí asi 35 000 tureckých vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.