vo veľkej obľube, nezabúdajú naňho spisovatelia, ktorí dávajú trošku ťarbavému, nedôverčivému hrdinovi meno Bertík, Berco a pod. Súvisí to zaiste s obsahom legendy, ktorá sa o Bartolomejovi rozprávala.
Pôvodne sa volal Natanael, žil v Galilei, v čase Kristovho účinkovania a keďže bol dobrým priateľom Filipa, jedného z prvých nasledovníkov Ježiša, chcel ho tiež spoznať. Bol však veľmi prekvapený, keď zistil, že tento prorok pochádza z Nazareta. Vtedy s opovrhnutím vyslovil slová: "môže byť z Nazaretu niečo dobré?". Táto veta trvalo vošla do dejín a používa sa vždy v súvislosti s pochybnosťami, že z nejakej "diery" môže pochádzať výnimočný človek. Ježiš ho však čoskoro presvedčil o svojom božskom pôvode a ukázal mu, že vie preniknúť tajomstvá sŕdc. A Bartolomej prekvapene, ale úprimne ho mohol pozdraviť zvolaním: "Rabbi, ty si Boží Syn, ty si kráľ Izraela!" Odvtedy bol jeho život spojený s Ježišovým verejným účinkovaním. Ako pravý a horlivý apoštol šíril kresťanskú vieru medzi mnohými pohanmi. Odišiel do Mezopotámie a Indie, kam priniesol a preložil Matúšovo evanjelium. Svoju martýrsku smrť našiel v Arménsku, kde ho vraj rozzúrení pohanskí kňazi roztiahli na širokú dosku a z celého tela mu stiahli kožu. Po tomto tzv. perzskom treste odsúdenia ho následne ukrižovali.
Bartolomejský sviatok má v ľudovej meteorológii významné postavenie ako prelom medzi leto a jeseňou. Známa je pranostika: Bartolomej odpoludnie kráti a všetkému hlavu zlomí - letu, klasom na poli i kúpaniu. V ďalšej sa hovorí, že svätý Bartolomej odháňa mraky a činí koniec búrkam. Pochádza zaiste ešte z dôb, keď sa zvonilo proti krupobitiu a búrkové oblaky s predpokladaným nebezpečenstvom pre úrodu sa zariekavaním odvádzali nad lesy, kde nemohli uškodiť.
Bartolomeja rozoznáme spomedzi ostatných apoštolov podľa jeho charakteristického atribútu veľkého garbiarskeho noža. neskôr ho umelci predstavovali s pútnickou palicou aj so stiahnutou kožou v ruke alebo prehodenou cez rameno. Pre okolnosti smrti ho pokladajú za svätca - patróna garbiarov a kožiarov, ale aj mäsiarov, obuvníkov a kožušníkov. Obyčajne ho o uzdravenie prosia všetci tí, ktorých trápia kožné choroby.
Autor: PhDr. Klaudia Buganová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.