Janka ŠTEFKOVÁ & Marianna MEŠŠOVÁ
Prešov - "Deti v našom zariadení spávajú na plesnivých matracoch. Nemáme ani dostatočný počet gumových nohavičiek a riaditeľka sa nám vyhráža, že nás poprepúšťa. Okrem toho sme mali v zariadení hĺbkovú kontrolu, ktorá preukázala nedostatky," s týmito slovami prišla do našej redakcie istá zamestnankyňa Detského domova (DD) na Požiarnickej ulici v Prešove.
Je to naozaj tak? - spýtali sme sa riaditeľky DD Anny Strakovej. Keď sme uviedli, že sťažovateľke sme zaručili anonymitu, reagovala: "Niekedy platilo, že sa anonym hádzal do koša, no viem, že dnes sa anonymy vyšetrujú. Tie anonymy ma oberajú o drahocenný čas, veď sa tu staráme o takmer sto detí. A ani si neviete predstaviť čo to v sebe obnáša."
Ďalej uviedla, že 82 členný personál je kvalifikovaný a tvoria ho pôvodní pracovníci. "Anonymy na moju osobu začali prichádzať krátko po mojom nástupe do funkcie, teda od septembra minulého roka. Asi som niekomu tŕňom v oku. Pritom ja nie som človek, ktorej by sa mali zamestnanci báť."
Riaditeľka Straková aj napriek anonymom svoj vzťah k zamestnancom považuje za dobrý. "Komunikujem s nimi každý deň. Máme aj úsekové schôdze, kde sa stretávajú vedúci jednotlivých úsekov a môžu tam povedať svoj názor." Na naše konštatovanie, že dotyčná sa bojí povedať svoj názor, lebo sa údajne zamestnancom vyhráža prepustením, riaditeľka odvetila: "No pozrite, veď prijímanie a prepúšťanie zamestnancov je prirodzený proces, ktorý Zákonník práce i paragrafy umožňujú. To, že sa vyhrážam prepustením je falošné obvinenie." A. Straková ešte dodala, zamestnanec, ktorý v pracovnej dobe stíha písať anonymy má asi málo pracovných povinností. Riaditeľke sme ešte povedali, že podľa našich informácií sa údajne zamestnancov pýta, akého sú vyznania a k akej politickej strane inklinujú. "Toto som čítala aj v tých anonymoch. Sú to všetko nezmysly."
Na margo kontrol v zariadení poznamenala, že kontroly boli, ale ona ani jeden krok v rozpočtovej organizácií nemôže urobiť bez súhlasu zriaďovateľa, teda Krajského úradu v Prešove. "My sme k výsledkom kontroly dávali vyjadrenia a to, čo nám zistili nemusím hovoriť pre verejnosť. Boli zistené nedostatky, ale každá kontrola nejaké nedostatky odhalí," povedala. Tiež skonštatovala, že ona predsa nemôže hovoriť za celý rok 1999, keď nastúpila do funkcie v septembri. Na našu poznámku, že údajne isté veci okolo jej hospodárenia vyšetrovala aj finančná polícia, skonštatovala, že o tom počuje prvýkrát.
Keďže sme mali informáciu, že riaditeľka Straková zakúpila do domova novú Škodu Felícia z finančných prostriedkov, ktoré premiér M. Dzurinda pridelil ešte bývalej riaditeľke, spýtali sme sa jej aj na toto. Šlo o sumu viac ako dvesto tisíc korún. Riaditeľka na toto uviedla, že detský domov dostal auto, ako dar.
Ďalej dôrazne poprela, že by im chýbali plienkové gumové nohavičky aj to, že v zariadení spávajú deti na plesnivých matracoch. Zároveň nás pozvala na obhliadku detského domova. Po vstupe do zvonku ošarpanej budovy sme tým, čo sme našli, boli príjemne prekvapení. Všade v Detskom domove na Požiarnickej ulici to vonia čistotou. Detičky boli čisté a spokojné. "Vidíte staráme sa zo všetkých síl, nie je predsa možné, aby jedným šmahom ruky sa všetko dobré, čo sa tu urobilo a urobí, zotrelo," protestovala riaditeľka. "Veď tieto deti by v domácom prostredí takúto starostlivosť nikdy nemali." K jej slovám sa pridala hlavná sestra a tiež účtovníčka detského domova. Aj lekár, ktorého sme stretli povedal, že o deti je detskom domove veľmi dobre postarané. Treba dodať, že detský domov na Požiarnickej ulici v Prešove má pôsobnosť pre celý Prešovský kraj. Je to zariadenie, ktoré sa stará o detí od ich narodenia do troch rokov, niekedy keď je to nutné aj do vyššieho veku. "Robíme, čo môžeme a čo je v našich finančných možnostiach," hovorila ďalej riaditeľka. Pri obchádzaní izieb na treťom poschodí sme náhodilým výberom prezerali stav matracov. Boli v poriadku. Keď sme však navštívili skupinku s označením jedna, po zoblečení plachiet sme našli pod spiacimi deťmi pliesňou poznačené matrace. Riaditeľku túto naše zistenie zaskočilo. Najprv protestovala, aby sme na nejakých dvoch - troch matracoch neposudzovali kvalitu práce, čo týmto deťom každodenne dávajú. Jej rozhorčenie išlo tak ďaleko, že sa nám vyhrážala políciou. Po odchode však zatelefonovala do redakcie a povedala, že ju mrzí čo sa stalo. "Určite ste videli, že naše deti sú čisté a obriadené. No, keď k nám prichádzajú zo svojho domáceho prostredia sú často zavšivavené, majú hlísty, bacily. Naozaj máme čo robiť, aby sme zachovali čistotu prostredia. Na tie poškodené matrace sme sa pozreli bližšie a došli sme k záveru, že k ich chyteniu plesňou mohlo dôjsť pri pravidelnej sterilizovaní autoklavom. V krátkom čase všetky matrace, čo majú len malý náznak pliesne, vymeníme," povedala.
S otázkou, týkajúcou sa zistení z uskutočnenej hĺbkovej kontroly v detskom domove, sme sa obrátili odbor sociálnych vecí Krajského úradu v Prešove "Vykonali ju pracovníci odboru kontroly. Informovali nás, že nedostatky boli, preto sa spísal protokol. Týkali sa aj porušenia rozpočtovej disciplíny. Má ich na svedomí tak bývalé ako aj terajšie vedenie domova. O výsledkoch kontroly je oboznámený prednosta krajského úradu a je na ňom, ako sa k tejto záležitosti postaví," uviedla vedúca odboru sociálnych vecí krajského úradu Zlatica Raslavská.
Autor: dgv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.