tentokrát, ako jediní zástupca Slovenska zúčastnil aj Detský a mládežnícky folklórny súbor Rozmarija z Prešova. Festival sa koná pod záštitou nadnárodnej organizácie CIOF, patriacej pod UNESCO, ktorá združuje kvalitné svetové folklórne festivaly. Ako nám povedal, manažér Rozmarije Peter Kopčík, tento festival vybral z bohatej ponuky práve kvôli tomu, že sa koná pod záštitou CIOF. Pre porovnanie treba uviesť, že na Slovensku do CIOF patrí festival Východná.
Týždeň v Sátoraljaújhely nebol súťažou súborov z Cypru, Grécka, Gruzínska, Holandska, Izraelu, Poľska, Lotyšska, Maďarska, Slovenska a Turecka. "Snahou organizátorov bolo spojiť všetky zúčastnené národy a ukázať, že ľudia sa dokážu mať radi, tolerovať sa a ctiť. Či už Turci niekedy Maďarov napadli, alebo nie, to nebolo podstatné. Tam sa to všetko zmývalo," povedala na margo nadnárodnej akcie umelecká vedúca Rozmarije Danka Kovalčíková.
Rozmarija na festivale v Maďarsku absolvovala deväť vystúpení, čo bolo najviac zo všetkých zúčastnených súborov. Do svojho festivalového repertoáru zaradili staršie i novšie pásma detských tancov, piesní a hier. "Po každom tanci sme mali také aplauzy, že decká si s tým nevedeli poradiť. Nevedeli, či sa majú klaňať, či ďakovať, alebo odísť preč. Vďaka potlesku bol niekedy z dvadsaťminútového programu raz taký dlhý," vysvetlila Danka Kovalčíková s tým, že boli veľmi prekvapení, že ich Maďari tak vrelo prijali, hoci ich folklór je veľmi podobný s naším. "Mysleli sme, že každý bude chcieť vidieť a počuť Izrael, či Cyprus, no všetci si žiadali nás," pochválila svojich zverencov i slovenský folklór.
Zaujímalo nás, ako vnímali bezprostrednú prítomnosť cudzích kultúr. D. Kovalčíková povedala, že do konca festivalu sa im podarilo nadviazať priateľský vzťah so zástupcami všetkých súborov. "Až na Izraelčanov, ktorí boli vkuse s ochrankou a nepriblížili sa nikomu." Na adresu Izraelčanov povedala i to, že dokázali byť nespokojní i s autobusom a počkali si kým im ho vymenia.
Prešovská Rozmarija mala v Sátoraljaújhely mimoriadny úspech, hoci festival nebol súťažný, v závere boli vyhlásení za súbor, ktorý dokázal roztlieskať a zaujať najviac prítomných divákov. Nás ale zaujímalo, ktorý folklór sa páčil najviac Slovákom. Tanečník z Rozmarije Janko Konečný pochválil Gruzíncov a Cyprus, "gruzínski chlapci mali veľmi rýchle nohy. Točili sa, skákali na kolená, opäť otočky," pochvalne vykladal Janko Konečný. Vedúca Kovalčíková upresnila, že akurát Rozmarija prišla s detským folklórom, ostatní napodobňovali dospelých. Ju takisto zaujala mimoriadne náročná "ruská škola", ktorú predviedli mladí Gruzínci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.