percent, odmietla vo svojich reakciách pre agentúru SITA väčšina poslancov. Poslanci považujú tento krok za nesystémové riešenie, pretože odvodové a daňové zaťaženie je v SR už pre podnikateľov demotivujúce.
Podpredseda Výboru Národnej rady SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Pavol Prokopovič navrhované zvyšovanie jednoznačne odmieta, pretože odvodová zaťaženosť je v súčasnosti podľa jeho názoru už maximálne napätá. Ministerka financií Brigita Schmögnerová už totiž viackrát proklamovala skutočnosť, že odvodové zaťaženie je vyššie ako daňové. Tento krok je preto podľa P. Prokopoviča z jej strany nesystematický. Podľa jeho slov by sa mal pri hľadaní rezerv štátnych financií klásť väčší dôraz skôr na predložený audit štátnej správy. Avizovaný návrh zvyšovania odvodov v parlamente v žiadnom prípade nepodporí.
Navrhované zvýšenie odvodov do SP považuje podpredseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Miroslav Maxon za principiálny odklon od programového vyhlásenia vlády, ktoré obsahuje aj postupné znižovanie daňovej a odvodovej zaťaženosti. Maxona prekvapuje údiv MF SR nad potrebou hľadania zdrojov na vykrytie valorizácie dôchodkov a zároveň obviňovanie parlamentu zo schválenia takejto valorizácie, pretože tá jednoznačne vyplýva zo zákona. Navrhované riešenie je podľa Maxona absolútne nekoncepčné, pretože demotivácie podnikateľov vytvárať nové pracovné miesta a pomáhať tak znižovať stále rastúcu mieru nezamestnanosti. Takýto krok by zároveň podľa podpredsedu HZDS mohol zvýšiť rast práce načierno.
Podľa podpredsedu Strany občianskeho porozumenia (SOP) pre malé a stredné podnikanie Jána Šimka avizované zvyšovanie odvodov do SP jeho strana podporí len v prípade, že predkladatelia preukážu jeho absolútnu nevyhnutnosť z dôvodu neexistencie iného riešenia. Jedným z okamžitých riešení by bolo podľa Šimka znovuzavedenie platenia príspevku na dôchodkové zabezpečenie pracujúcimi dôchodcami, čo by pomohlo znížiť deficit SP o 1,6 mld. Sk. Pozitívom je podľa jeho názoru fakt, že zvýšenie odvodov sa nedotkne zamestnávateľov, čo by mohlo mať výrazný dopad na podnikateľskú sféru. Šimko zdôraznil aj nevyhnutnosť rozpumpovania slovenskej ekonomiky prijatím ďalších rozvojových impulzov.
Podľa podpredsedu Výboru Národnej rady SR pre financie, rozpočet a menu a poslanca Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Vladimíra Maňku by bolo potrebné hľadať pri riešení deficitu SP iné riešenie, ako navrhované zvýšenie odvodov do SP. Jedným z nich je aj prijatie zákona o hospodárskych parkoch a priemyselných zónach, ktorý výrazne mešká a do parlamentu mal byť predložený už v septembri minulého roka. Navrhované riešenie je podľa Maňku pre MF SR poslednou možnosťou ako problém riešiť aj z toho dôvodu, že ostatné ekonomické rezorty nedokázali nájsť rezervy.
Zvyšovanie odvodov už vo svojich reakciách odmietli aj podpredseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník, predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska Jaroslav Volf a predstavitelia Konfederácie odborových zväzov a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.