podľa rakúskeho práva nárok na odškodné či bolestné, konštatuje nemecký denník Die Welt vo včerajšom vydaní.
Na tejto skutočnosti nič nemení ani fakt, že otázka zavinenia tragickej havárie je už v podstate vyriešená: nehodu zapríčinil 27-ročný vodič rakúskeho kamiónu, ktorý v kritickom momente išiel podľa neoficiálnych informácií rýchlosťou až 87 kilometrov za hodinu namiesto predpísanej šesťdesiatky.
Platné rakúske právo je však nekompromisné. Kým náklady lekárskeho ošetrenia zranených, ktorí haváriu prežili, musí prevziať ten, kto nehodu spôsobil, právny nárok na finančné vyrovnanie za smútok a stratu pozostalých jednoducho neexistuje. "Hoci to znie neuveriteľne, ten, kto v Nemecku či v Rakúsku pri podobnej havárii stratí dieťa, dostane len náhradu za náklady spojené s pohrebom - inak nič," cituje denník Christianu von Bahrovú, právnu expertku a profesorku na univerzite v Osnabrücku.
Situácia by bola iná, ak by obeťami boli dospelé osoby. V takom prípade by vznikol právny nárok na odškodné kvôli finančnej strate, v prípade detí však nie. Takmer vo všetkých ostatných krajinách Európy je však situácia iná. Vo Francúzsku, Španielsku či Taliansku totiž existuje aj odškodnenie za psychickú stratu.
Autobus so 61 cestujúcimi vo veku 14 až 17 rokov bol na ceste z nemeckého Güterslohu k maďarskému jazeru Balaton, keď jeho hornú časť zachytil náves, ktorý sa prevrátil v dôsledku neprimeranej rýchlosti v mieste, kde sa diaľnica zbiehala do protismernej premávky kvôli stavebným prácam na jednom z pruhov. Náves s nákladom textílií rozrezal vrchné poschodie autobusu ako konzervu. Podľa doterajších informácií obete, ktoré sedeli priamo pri okne, nemali absolútne žiadnu šancu prežiť.
Autor: Stuttgart/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.