hudobnom. V zásade označuje niečo, čo existuje popri oficiálnej, medializovanej, prípadne masovo podporovanej kultúre. Riadi sa vlastnými, často veľmi ortodoxnými pravidlami a často funguje ako protest proti masovému, konzumnému, či, ako to bolo u nás pred rokom 1989, priamo diktovanému zhora. V našich podmienkach je rok 1989 ako predel dosť dôležitý, vtedy slovo underground znamenalo niečo iné, ako dnes, kedy sa, už skôr ako undergroundová scéna, používa okrem iného pre označenie istého spektra rockovej hudby, existujúceho popri oficiálnom hudobnom "showbiznise". Práve v tejto súvislosti sa mu bude venovať nasledujúci článok.
Underground je dnes, niekedy právom, inokedy ani veľmi nie, frekventovaným pojmom hlavne na extrémnej metalovej, prípadne hardcoreovej scéne. Vzhľadom na to, že ide o menšinové, médiami či "veľkými vydavateľstvami" takmer absolútne (na Slovensku absolútne) ignorované žánre, je toto označenie v zásade pochopiteľné. To ostatné je vecou postoja jednotlivých predstaviteľov.
Ak sa bavíme o slovenských skupinách, pohybujúcich sa v týchto žánroch, potom treba povedať, že behom posledných desiatich rokov sa početne a kvalitatívne veľmi silná, ak nie najsilnejšia scéna vyvinula práve v Košiciach. Na východe celkovo si tvrdá hudba získala široké zástupy priaznivcov už v osemdesiatych rokoch. V ich druhej polovici sa aj tu začali dávať dokopy tí, ktorým už nestačilo len počúvať, a začali tvoriť niečo vlastné. Prvé metalové spolky hrali ako hrali, spievalo sa po slovensky a "vrchnosť" veci nepriala, ale bolo treba nejako začať. Ešte v roku 1989 vznikli grindcoreoví, neskôr HC/metaloví Mentally Parasites (3 demá, 2 EP a doteraz nevydaný album), dnes stagnujúci kvôli nedostatku hudobníkov. Prelomom na košickej scéne bolo demo kapely Xibalba "Brain Feedback" z roku 1990. To prinieslo na svoju dobu extrémny thrash metal s anglickými textami, a mnohí sa dovtípili, že to, čo sa robí na západe, sa dá aj tu, hoci "na kolene". Krátko na to sa zjavili ďalšie thrashové bandy ako Mortuary (neskorší Fallen Out, nepliesť si s inými Mortuary, ktorí sa tu dali dokopy o niečo neskôr), Ritual, Bread, Valhalla, a v roku 1990 so zrodom kapely Contempt do Košíc vstúpil aj death metal. Personálnych zmien u posledne menovaných prebehlo požehnane, z prvej zostavy je tu len gitarista/spevák a bubeník. Napriek tomu nahrali tri demá, "Fanaticism" (1993), Paradise Garden? (1996)" a "Eyes"(1997). So svojím atypic death metalom, s čoraz väčším príklonom k brutálnemu prevedeniu, bodujú všade, kde ho predvedú, zanedbávajú však propagáciu, čo im veľmi nepomáha.
Mordum vznikli v roku 1991. Na svojich vystúpeniach si získali množstvo priaznivcov. "Nahrali" dve neoficiálne demá, a napriek personálnym kolotočom v roku 1995 debutovali so štúdiovým demom "Systems". Bolo veľmi priaznivo prijaté doma i v zahraničí. Skupina v súčasnosti koncertuje a pripravuje ďalšiu nahrávku. Opäť v pozmenenom obsadení, jeden z gitaristov totiž zhruba pred dvoma rokmi odišiel a založil novú deathmetalovú bandu Carnal.
V roku 1992 sa na deathmetalovej a grindcoreovej scéne zjavili štyri dodnes funkčné spolky, ktoré sú zároveň čoraz známejšími pojmami nielen na domácej scéne. Phantasma dali o sebe vedieť už pár mesiacov po vzniku prvým demom z roku 1993. V roku 1994 vydali u martinských Metal Age Productions MC "Welcome In Heaven" a v roku 1996 MC "Jazz For Jesus" u Black Labyrinth Productions. Oba kazetové albumy s technickým, surovým a atmosferickým death metalom sa u domácej i svetovej kritickej a poslucháčskej obce stretli s pozitívnymi ohlasmi. Na debutové CD však skupina musela čakať až do roku 1999, pričom materiál na "Jahve" bol nahratý už v roku 1997. Ďalšie CD Phantasma nahrali v auguste tohto roku.
Erytrosy začínali pod názvom Forgotten, ten ale po pár mesiacoch zavrhli. Už na debutovom deme "Disintegrating Inborn Imagination" (1994) sa venovali brutálnemu death metalu amerického strihu. Druhý materiál, "Incomplete Minds" vyšiel na CD u Metal Age Productions v roku 1996. Tak ako všetky predošlé spolky, personálne zmeny neminuli ani ich. V zásade to kvalite hudby napomohlo, lebo, hoci uznávaní, boli často prirovnávaní k americkým Cannibal Corpse. Dnes hrajú kvalitný energický, veľmi rýchly a agresívny death metal, stále v US duchu. Druhý album "Delights" nahrali ešte v roku 1998, Metal Age Productions ho však medzi ľudí dostali až v lete tohto roku. Je teda len samozrejmé, že materiál na tretí je už vlastne kompletný.
Obliterate, poprední predstavitelia grind coru na Slovensku, sa s prvým demom "Prices Of Superior Life"(1993) dostali do povedomia napriek prirovnávaniu k ranej tvorbe britských Napalm Death. Demo "Blindness" z roku 1995 bolo po zvukovej i technickej stránke na oveľa vyššej úrovni, a kapelu si začali viac všímať aj v zahraničí, hlavne vďaka Lacovi z Mentally Parasites, ktorý prevzal ich "manažment". V roku 1997 im u Merciless Core Records vyšla spoločná EP so španielskymi Excreted Alive. Na jar roku 1999 nahrali materiál na dlhohrajúci album. Štyri skladby z neho sa objavili aj na spoločnej MC s českými N.C.C. začiatkom tohto roku. Celý album vyšiel prednedávnom na CD u slovenských Erebos Productions. Kapela, ktorá na koncerty pravidelne priláka množstvo fans, pripravuje aj nové nahrávky. Okrem toho jej vyšla kazeta u lotyšských Maniacal Brutality Productions a zúčastnila sa na tribute nahrávkach pre legendy Agathocles a Impetigo.
"Najväčší odborníci na personálne zmeny", Nomenmortis, po dvoch "demách" zo skúšobne debutovali v auguste 1994 štúdiovým demom "Twilight Of Humanity". Nahrávke sa doma a vo svete darilo, kapele už menej, jedna "katastrofa" nasledovala druhú. V novej zostave (hrá tam aj bubeník z Contempt) začala odznova v roku 1997. Po úspešných koncertoch na jar 1999 nahrala materiál na debutový album. Hyperblast/deathmetalová nahrávka sa nakoniec zapáčila japonským Jackhammer Music, a oficiálne vydanie CD je stanovené na začiatok septembra 2000. Zostava sa od nahrávania opäť trochu zmenila, konečne je ale úplná (po piatich rokoch znovu aj s basou) a okrem iného úspešne koncertuje. Materiál na ďalší album bude kompletný čoskoro, ale sú problémy so skúšobňou (dtto skoro všetky spomenuté skupiny), takže...
Po roku 1992 sa zjavili aj ďalšie spolky, napríklad deathmetalový Bloodshed a doommetalový Demoral. Tie už však neexistujú, niektorí ich členovia dnes hrajú v progresívne metalových Selfcaged. Začalo sa dariť aj hardcoreovej scéne, ktorá disponovala výbornými bandami Mad Teacher, Social Silence, Strait Jacket, a boli tu aj HC/punkové spolky Chromatic Absurdity a Nonconformist. Okrem posledne menovaných už žiadna z týchto skupín neexistuje. Členovia Social Silence, Chromatic Absurdity a bývalý bubeník Nomenmortis dnes hrajú v HC bande S-3A, a nahrali už aj debutové demo. Známou koncertnou kapelou sú Stone Cold Bitch, miešajúci HC a metal. Na konte majú dve nahrávky a po určitých personálnych rošádach opäť vystupujú. Mixovanie hard coru a metalu je obľúbené u viacerých nových košických kapiel. Eternity už nahrali aj neoficiálne CD. Na koncertoch ich môžete vidieť pomerne často, a u fanúšikov, preferujúcich "moderný metal" sú dosť obľúbení. Tvorbe, čiastočne podobnej veciam ako Sepultura a Nailbomb, sa venujú Nosebleed. Nezahynul tu ani thrash metal, aspoň nie v jeho modernej podobe. Jedna z najstarších metalových skupín v Košiciach, Kelt, sa dnes venuje práve takejto hudbe.
V druhej polovici desaťročia sa zjavilo aj viacero ambicióznych spolkov, zameraných na fúzie technického death metalu s inými štýlmi - jazzom alebo progresívnym rockom. Za zmienku stoja mená ako Sceptic a Clairvoyance, ktorých tvorba bola naozaj na vysokej úrovni. Zdá sa však, okolo týchto skupín je momentálne dosť ticho. V roku 1996 bol položený základ kapely Caress, ktorá dnes hrá zaujímavý, hoci na posluch náročný mix death, thrash metalu a progresívneho rocku, doplnený o vplyvy jazzu a psychedélie. V päťčlennej zostave skupiny figuruje okrem iného aj bubeník grindových Obliterate. Caress minulého roku debutovali s demom "Psychiatric Hospital" (k dispozícii je aj na CD). Ohlasy naň sú pomerne priaznivé, ale nie u priaznivcov tradičnejšie vystavanej hudby.
Zaujímavé je, že hoci vlastne vo všetkých okolitých krajinách v posledných rokoch prepukol boom black metalu, na Slovensku, a v Košiciach zvlášť, sa mu kapely extra nevenujú. Jediné zmienky o blackmetalových vplyvoch sa objavili v súvislosti s Phantasma, ktorí pár "čiernych" postupov na albumoch použili, a Nomenmortis, ktorí s týmito tvrdeniami dosť ostro polemizujú.
Ďalšie extrémne spolky sa na tunajšej scéne začali zjavovať v posledných dvoch rokoch. Základ Infinity Fury tvoria basák z Nomenmortis a gitarista z Contempt. Zvyšok obsadenia tvoria hostia. I.F. zatiaľ žiadnu nahrávku nemajú, pracuje sa na skladbách, ktoré by sa mali niesť v duchu brutálneho death metalu. Druhou novou deathmetalovou skupinou sú Chaotic Evil, ktorých materiál je takisto v štádiu príprav.
Na grindcoreovom poli sa už pár mesiacov od vzniku do povedomia fans na východe dostali Thorwald. Prednedávnom nahrali debutový materiál, o ktorom idú dosť dobré chýry. Gore/grindoví Decomposition stvorili už dve nahrávky, porovnateľné s tým, čo sa v tomto štýle hrá bežne vo svete.
K "podzemnej scéne" patria aj časopisy, s ktorými je to momentálne biedne. Po Music Scene sa zľahla zem, Gwistexer mlčí tiež už druhý rok...Stage Diving HC Journal sa zjavuje o niečo častejšie ako Halleyova kométa, a vôbec neviem, koľko čísel vlastne vyšlo z nádejne vyzerajúceho H-rd Zone. Momentálne tu je máločo, čo by domácu scénu zviditeľňovalo. Kapely sa teda o svoje promo starajú samé, niektoré lepšie, iné horšie. Potom však dochádza ku kurióznym situáciám, že čitatelia iných slovenských časopisov majú možnosť dozvedieť sa perly o tom, že tu vraj na scéne zostali dokopy dve kapely. O tom, ako je to tu s koncertami, sa už viackrát napísalo v iných článkoch. Aby sa to zmenilo, treba prísť podporiť to, čo je doma, a pritom často na úrovni toho, čo je "vonku".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.