zákona o združovaní v politických stranách. Zákon ukladá stranám a hnutiam povinnosť upraviť od spomínaného termínu stanovy tak, aby neumožnili svojim členom byť zároveň v inej strane, či hnutí.
Návrh zákona podporili prekvapivo aj ministri za SDĽ. Práve SDĽ sa najviac zasadzovala za to, aby bola vyriešená otázka zákazu dvojitého členstva. Reagovali tak na vznik Dzurindovej SDKÚ. Ľavičiari vtedy ostro kritizovali, že premiér a časť klubu SDK sú zároveň členmi neparlamentnej SDKÚ.
Parlamentu predložili vlastný návrh zákona, ktorý by zakázal dvojité členstvo ešte v tomto volebnom období. Okrem vládneho návrhu sa teda na septembrovej schôdzi NR SR ocitnú ešte legislatívne normy, riešiace dvojité členstvo - z dielne HZDS a SDĽ. Podľa návrhu SDĽ môže byť strana alebo hnutie zakázané, ak ich stanovy umožňujú členstvo vo viacerých stranách a hnutiach. HZDS sa dotýka priamo občana. Zakazuje mu združovať sa vo viacerých politických stranách.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda bude až do parlamentných volieb členom SDK aj SDKÚ. Predseda ústavnoprávneho výboru Ladislav Orosz (SDĽ) považuje za "farizejské a pokrytecké, že premiér tejto krajiny bude členom dvoch politických strán až do volebného roku". To, či SDĽ podporí vládny návrh zákona a stiahne vlastný bude podľa Orosza predmetom širšej diskusie. "Problém dvojitého členstva mal byť vyriešený bezprostredne po sneme SDKÚ, a nie na konci volebného obdobia," povedal Orosz, ktorý nie je zástancom toho, aby sa dvojité členstvo vôbec riešilo zákonom. Ustanovenie zakazujúce dvojité členstvo je podľa neho v rozpore s ústavou, a preto "by sa na to malo ísť cez novelizáciu ústavy". Za najoptimálnejšie však považuje úpravu členstva nie zákonnou, ale politickou cestou.
Vládou schválený zákon sa zaoberá aj financovaním politických strán. Každá strana by mala za jeden poslanecký mandát získať 500 000 korún zo štátneho rozpočtu.
Autor: ln
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.