z Nigérie, je monitorovanie dodržiavania ľudských práv na Slovensku. Zameriava sa predovšetkým na národnostné menšiny s dôrazom na rómskych spoluobčanov.
* Aké sú vaše aktuálne zistenia z oblasti rešpektovania ľudských práv na Slovensku, ktoré ste nadobudli po návšteve regiónu Spiša?
- Ľudské práva vo vašej krajine sa dodržiavajú. Netvrdím že stopercentne, ale ak sa ak sa aj vyskytujú problémy, dajú sa riešiť. Musím tiež konštatovať, že oproti predchádzajúcemu roku sa situácia značne zlepšila. Dôkazom toho je otvorenosť, ktorej svedkami sme aj pri tejto našej debate. Napríklad ešte vlani, keď som tiež navštívil Kežmarok, takto otvorená diskusia o ľudských právach bola prakticky nemožná. Oceňujem tiež postoj vlády, ktorá súhlasila, že monitoring môžu vykonávať nestranné mimovládne organizácie.
* Pred niekoľkými dňami ste uviedli v súvislosti s úžerníctvom, ktoré je dnes veľmi rozšíreným fenoménom medzi Rómami, že je to vlastne forma novodobého otroctva...
- Áno, som autorom týchto slov a zdôrazňujem, že vláda by na vyriešenie tohto problému mala prijať adekvátne zákony. Veď napokon aj medzinárodné právo definuje úžerníctvo ako zásadné porušenie ľudských práv. Keďže na Slovensku sme sa s týmto problémom stretli, potrebné je ho riešiť.
* Upozornili vás počas pracovnej cesty zástupcovia rómskej menšiny aj na konkrétne prejavy porušovania ľudských práv?
- Spomeniem napríklad prípad zo Smižian, kde zaregistrovali rasovo motivovaný útok na rómsku ženu. Ďalej, na základe nášho monitoringu, som už podal trestné oznámenie proti niektorým podnikom, kde odmietli obslúžiť Rómov a kde im zabránili vstúpiť na diskotéku. Dokonca, boli to ľudia, ktorých som osobne poznal.
* Výsledkom vašej cesty po severnom Slovensku bude správa, ktorú zrejme zverejníte. Vyplynie z jej obsahu hodnotenie či Slovensko je alebo nie je demokratickým štátom, v ponímaní medzinárodného práva?
- Samozrejme, uvediem, že Slovensko je demokratickou krajinou v tom zmysle, že všetko je tu otvorené a vláda je ochotná riešiť problémy. Lenže stále pretrvávajú isté problémy. Ak sú však zainteresované strany otvorené diskusii a právne orgány priznávajú ich existenciu, potom je predpoklad, že sa budú negatívne vplyvy eliminovať a problémy riešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.