má organizáciu podujatia na starosti obec Letanovce. Pontifikálnu svätú omšu pri tejto príležitosti slúžil spišský diecézny biskup František Tondra. Na záver si všetci prezreli zrúcaniny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia, ktorý sa zásluhou nadšencov z neziskovej organizácie 'Strom života' začínajú dvíhať do výšky. Ako prezradil Dušan Bevilaqua, riaditeľ Správy národného parku Slovenský raj, práce napredujú pomaly, keďže prostriedky na rekonštrukciu pamiatky musia zháňať od darcov. No verí, že raz bude kláštor opäť slúžiť kartuziánom. "Cieľom je objekt archeologicky preskúmať a zrekonštruovať, aby sa v ňom mohli usídliť mnísi. Atraktívne miesto, pripomínajúce historické dianie takto ožije a obnoví sa genius loci tejto oblasti. Naši predkovia tu kedysi nachádzali útočisko počas nájazdov Turkov a Tatárov. Na pamiatku preto postavili v 13. storočí na Kláštorisku kartuziáni kláštor. Odtiaľ má táto lokalita názov," prezrádza Dušan Bevilaqua.
Najkrajší z národných parkov, ako pripomína, však už dávno nie je panenským kusom prírody.
Štátny zdravotný ústav v Spišskej Novej Vsi vykonal začiatkom augusta rozbory pitnej vody. Väčšina prameňov má niektoré mikrobiologické ukazovatele vysoko prekročené. Voda z prameňov je nepitná. Pravdepodobná príčinou je znečistenie výklami a splaškami. Napríklad chatová oblasť na Čingove nemá čističku odpadových vôd. Mnohí návštevníci však toto varovanie hygienikov nerešpektujú, alebo o ňom nevedia. "Nápisy 'nepitná voda' na studničkách turisti zrejme nemajú radi. Neustále nám ich strhávajú. Odporúčame, aby si každý zobral do lesa vodu z vlastných zdrojov," hovorí Bevilaqua.
Turizmus má svoje klady a zápory, ale v Slovenskom raji začínajú prevažovať práve nedostatky: živelné parkovanie v pásme ochrany vodných zdrojov, hromadné turistické nájazdy a fronty na rebríkoch ponad prielom Hornádu, časté úrazy. Objavil sa dokonca úplne nový fenomén podnikania na úkor národného parku. "Dnes som si odfotil nízky prelet motorového vetroňa nad Slovenským rajom.
Kdesi som videl ponuku na takéto vyhliadkové lety. Ľudia sú podnikaví, ale čosi takéto nie je povolené. Najmä kvôli vzácnym dravcom. Správne by tu nemali lietať ani balóny. Hoci, ten výhľad je nádherný. Chcel by som to všetko vidieť z vtáčej perspektívy," hovorí Dušan Bevilaqua. Ako doplnil, jeho želaním je vytvoriť zo Slovenského raja skutočnú oázu vegetácie. Aby si tu človek mohol spokojne oddýchnuť a pokochať sa prírodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.