dvoch týždňov získali teoretické vedomosti i praktické skúsenosti z oblasti prípravy a manažovania verejných projektov, oboznámili sa s legislatívnymi, finančnými a inštitucionálnymi predpokladmi fungovania verejnej správy na štátnej i regionálnej úrovni.
"Výsledky záverečných testov a celkový priebeh potvrdili záujem účastníkov prispieť k zlepšeniu postavenia rómskej menšiny na miestnej úrovni. Zároveň ukázali, že absolventi majú všetky predpoklady, aby sa stali vedúcimi osobnosťami miestnych rómskych komunít," povedala programová koordinátorka projektu Mária Kulcsárová.
Trinásť účastníkov absolvovalo prednášky z oblasti finančného manažmentu verejnej správy, strategického plánovania, oboznámili sa s prácou poslancov, fungovaním samosprávy a tretieho sektora, so zásadami zostavovania rozpočtu obce, ale napríklad aj s praktickými metódami riešenia konfliktov.
Do konca júna budúceho roka absolvujú pravidelné konzultácie a tréningy vo vybraných regiónoch Slovenska. "Nejde len o teoretické vedomosti. ale aj o zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutným predpokladom pre ich pôsobenie priamo v teréne. Po roku by mali byť schopní poskytnúť odbornú pomoc pre miestne rómske komunity pri riešení problémov, ktoré súvisia s manažovaním verejných projektov. V konečnom dôsledku by si mali uvedomiť svoje možnosti, vstúpiť a podieľať sa na projektoch, ktoré by mali viesť k rozvoju rómskej menšiny," dodala M. Kulcsárová.
Letnú školu verejnej správy Rómov zorganizovali Fórum inštitút v spolupráci so Spoločenskovedným ústavom v Galante, Nadáciou otvorenej spoločnosti a Local Goverment Institute v Budapešti.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.