financií Brigita Schmögnerová. Jedným z riešení navrhovaných ministerkou aj správou finančných expertov Medzinárodného menového fondu je zriadenie osobitného Útvaru na odhaľovanie a vyšetrovanie podozrení z daňových trestných činov, ktorý by nepodliehal ministerstvu vnútra, ale riaditeľovi daňovej správy.
Ministerka Schmögnerová predpokladá, že tri úrady v B. Bystrici, Bratislave a Košiciach so zhruba 125 zamestnancami by mali byť dobudované do roku 2002. Osobitný útvar by mal disponovať právomocami doviesť prípady až pred prokurátora a počíta aj so spravodajskou zložkou pôsobiacou mimo Slovenskej informačnej služby.
Ministerka financií zdôvodňuje požiadavku vytvorenia útvaru okrem iného aj nedostatočnou kvalifikovanosťou a odbornou pripravenosťou policajných vyšetrovateľov na riešenie daňovej kriminality. Kritizovala aj nevyhovujúcu spoluprácu s políciou, osobitne s finančnou.
"Od roku 1993 do 1999 bolo na políciu a prokuratúru podané takmer desať tisíc podnetov. Rozhodnutí a rozsudkov je iba 78," vyjadrila nespokojnosť Schmögnerová, ktorá plánovaný útvar označuje za elitný.
Aj napriek tomu, že ministerka poukázala na možné odbremenenie štátnej polície po zriadení útvaru, minister vnútra Pittner s jeho zriadením nesúhlasí a Schmögnerová bude aj podľa vlastného vyjadrenia musieť vyvinúť veľké úsilie, aby presvedčila kolegov vo vláde. Ako uviedla, nedarí sa jej ani v prípade presadenia myšlienky osobitných daňových súdov. "Nie je ochota. Minimálne však budeme žiadať, aby boli viac vyčleňovaní sudcovia, ktorí sa budú zaoberať daňovými záležitosťami."
Ministerka platnú prax označila za neefektívnu. Chýba jej koncovka na súdoch a nie je spokojná ani s niektorými rozhodnutiami.
B. Schmögnerová sa vyjadrila aj k solventnosti FNM pred blížiacim sa vyplácaním dlhopisov. Ako konštatovala momentálne FNM nemá prostriedky na uhradenie záväzku. "Má na to celý budúci rok a všetko nasvedčuje tomu, že sa to fondu podarí a dlhopisy splatí. Keby aj došlo k určitému oneskoreniu, FNM bude schopný získať úverové zdroje, aby záväzky splnil," dodala. Schmögnerová priznala, že ich predstavy o možnostiach umorenia dlhopisov, napríklad použitím na zaplatenie daňových nedoplatkov (zatiaľ evidujú 48 žiadostí, takmer polovica je však neplatná), či na doplnkové poistenie, boli príliš optimistické. Podľa predpokladov sa malo z 37 miliárd umoriť až 20, čo sa, ako povedala Schmögnerová, už nestane.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.