východné Slovensko, ktorí sa v pondelok stretli na Krajskom úrade v Košiciach na pozvanie jeho prednostu Štefana Vranovského.
"Stav v oblasti financovania je kritický," vyhlásil Š. Vranovský. "Gro problémov spočíva už v rozpočte na rok 1997, ktorý bol neúmerne podhodnotený a dostali sme len 48 percent finančných prostriedkov plánovaných pre rok 1996. Všetky ďalšie rozpočty sa medziročne upravovali indexovou metódou v závislosti od tohto, a tak situácia dospela do súčasného už neúnosného stavu. Bola spáchaná obrovská krivda voči ľuďom žijúcim na východe Slovenska."
Indexovú metódu pri tvorbe rozpočtu označil poslanec Ján Rusnák dokonca za demagógiu.
Podľa Š. Vranovského kritická je situácia v rezorte školstva, správy okresných a krajského úradu, sociálnej oblasti, v zdravotníctve, výstavbe a podobne.
Počet zamestnancov úradov v Košickom kraji je v prepočte na tisíc obyvateľov síce porovnateľný s ostatnými krajmi, počet rozhodnutí na jedného zamestnanca je však omnoho vyšší, čo je dané väčšími sociálnymi a ekonomickými problémami obyvateľstva v regiónoch známych najvyššou mierou nezamestnanosti.
Kým na jednej strane poslanci a prednostovia kritizovali to, že na východ Slovenska prichádza zo štátneho rozpočtu podstatne menej prostriedkov ako do iných krajov, podľa nich je problém aj vo finančných tokoch. Ich prísun do kraja je nekoordinovaný, málo efektívny, keďže nezohľadňuje priority jednotlivých regiónov.
Aj čo sa týka rozvojových programov, podľa poslancov je východné Slovensko so svojimi prioritami odsúvané. "Či už ide o naše prostriedky alebo o zahraničné zdroje, vláda informácie o ich prerozdeľovaní utajuje," vyhlásil Š. Vranovský. "Za zverejnenie materiálov musíme doslova bojovať. Nemôžem sa zmieriť napríklad s tým, že Košice nedostanú na diaľnice ani korunu, zatiaľ čo do Žiliny pôjde dvadsať miliárd."
Poslanec Ján Danko tiež napadol metodiku tvorby rozpočtu. Je podľa neho neúnosné, ak v Trnavskom kraji na jedného obyvateľa dostane kraj trikrát viac finančných prostriedkov ako v kraji Košickom. Rovnako tak nechápe, prečo z podporných zahraničných fondov najmenej prostriedkov prichádza na východ, kde je najvyššia nezamestnanosť. "Vláda si šliape po vlastných vyhláseniach o podpore tohto regiónu," dodal.
Prednosta OÚ Košice - okolie Ľuboš Pástor poukázal na zúfalý stav v rezorte školstva: "Chcel by som vidieť, či aj v niektorej škole na západnom Slovensku je to tak, ako napríklad v škole v Turni nad Bodvou so 700 žiakmi, ktorá nemá jedáleň ani telocvičňu."
Ľubomír Andrassy navrhol, aby KÚ Košice na septembrovom výjazdovom rokovaní vlády na východe Slovenska predložil konkrétne návrhy pre riešenie tejto problematiky. Poslankyňa Mária Sabolová pripomenula slová ministerky financií Brigity Schmögnerovej o potrebe škrtenia štátneho rozpočtu. Podľa nej treba byť realistami a nedúfať v rapídne zvýšenie prísunu financií. Poslanci súhlasili s tým, že požiadajú, aby sa na septembrovom výjazdovom rokovaní vlády mohli zúčastniť aj oni a aby tak mohli predostrieť požiadavky podporené rečou čísel, ktorá podľa nich preukazuje jednoznačne diskrimináciu východného Slovenska v oblasti financovania. Rudolf Bauer upozornil, že požiadavky by mali byť vypracované ešte pred tým, ako sa začne prerokúvanie rozpočtu v jednotlivých výboroch parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.