využívala, no jej rozhodnutie vyhnúť sa hlavným vládou podporovaným fondom vyvolali okamžitú kritiku.
Biskup Karl Lehman, hlava nemeckej 27-miliónovej katolíckej cirkvi, oznámil na tlačovej konferencii po stretnutí biskupov v Mainzi, že ľudia z nútených prác v katolíckych inštitúciách v Tretej ríši boli veľmi rýchlo vylúčení z príspevkov 10-miliardového fondu založeného tento rok štátom a nemeckými spoločnosťami. Preto sa cirkev rozhodla vyplatiť päť miliónov mariek robotníkom z nútených prác, ku ktorým sa priznáva, a darovať ďalších päť miliónov na urýchlenie zmierovacích procesov vo východnej Európe.
Toto rozhodnutie okamžite kritizoval Otto Lambsdorff, hlavný vládny vyjednávač v 18-mesačnom americko-nemeckom úsilí ustanoviť hlavný kompenzačný fond pre obete holokaustu. "Nemyslím si, že to bude vhodná pomoc, pretože sa nedostane ku skutočným obetiam. Nedostanú žiadne peniaze, pretože všetky pôjdu do podporných inštitúcií," povedal Lambsdorff pre televíziu ARD.
Michael Witti, právnik reprezentujúci židovské obete nacizmu, zaútočil na katolícku cirkev za otáľanie s takým dôležitým morálnym krokom, akým je kompenzácia obetí holokaustu. Zároveň obvinil cirkev z ignorácie nariadenia o kompenzáciách, ktoré vstúpilo do platnosti v júli. "Ľudia, ktorí potrebujú mesiace na rozhodovanie a ignorujú právny rámec problému, nemajú žiadnu kredibilitu," povedal Witti.
Protestantská cirkev v Nemecku tiež pripustila používanie nútených prác, no na rozdiel od katolíkov, ktorí využívali robotníkov napríklad na kopanie hrobov, sa rozhodla prispieť 10 miliónmi mariek do hlavného kompenzačného fondu.
Biskup Lehman povedal, že katolícka charitatívna organizácia Caritas sa pokúsi vyhľadať bývalých robotníkov z nútených prác a preskúmať ich nároky na kompenzáciu. Biskup zdôraznil, že cirkev využívala len veľmi malú časť s 10 miliónov zahraničných robotníkov, ktorí boli v Nemecku na nútených prácach do augusta 1944.
Autor: Mainz (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.