už pozajtra nadobudne účinnosť ďalší z tzv. drogových zákonov, svedčiacich o tom, že táto vládna moc to s bojom proti bielej smrti, ako sa narkotiká vcelku zvyknú označovať, naozaj myslí vážne.
V reči uvedeného zákona sa prekurzorom rozumie každá chemická látka, ktorú možno použiť na výrobu návykových látok, teda, akýsi polotovar... Zákon presne (a do najmenších detailov) upravuje zaobchádzanie s prekurzormi, ich výrobu, získavanie, spracovanie, čistenie, úpravu, dávkovanie, balenie, skladovanie... Rieši aj otázky vývozu, dovozu a ich tranzitu cez colné územie Slovenskej republiky. Jednotlivé paragrafy pomerne rozsiahleho zákona vymenúvajú konkrétne podmienky na zaobchádzanie s prekurzormi. Jednoznačne vylučujú z manipulácie s takýmito látkami osoby, ktoré boli právoplatne odsúdené za trestné činy nedovolenej výroby a držby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ako aj nedovolenej výroby a držby jadrových materiálov a vysokorizikových chemických látok.
Zákon stanovuje aj zdravotnú spôsobilosť, ktorá sa preukazuje dokladom o lekárskej prehliadke potvrdzujúcej nezávislosť na návykových látkach. Povolenie na zaobchádzanie s prekurzormi vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Osobitnú povinosť zákon ukladá ministerstvu vnútra a Colnému riaditeľstvu Slovenskej republiky, a to "zriadiť spoločné pracovisko na sledovanie prekurzorov", ktorého úlohou bude "zhromažďovať a vyhodnocovať všetky informácie o prevádzkovateľoch a iných subjektoch a o skutočnostiach súvisiacich s prekurzormi, ako aj preverovať a dokumentovať činnosť prevádzkovateľov". Prevádzkovateľmi sa v zmysle zákona rozumejú fyzické a právnické osoby, ktoré "zaobchádzajú s prekurzormi". Zákon zároveň prikazuje ministerstvu vnútra a Colnému riaditeľstvu SR "nezverejňovať získané informácie, ak by tým mohlo dôjsť k mareniu vyšetrovania trestnej činnosti".
Zákon rozdeľuje prekurzory do troch skupín podľa stupňa nebezpečnosti ich možného zneužitia. Za porušenie jeho ustanovení a porušenie podmienok pre výrobu, spracovanie, balenie, skladovanie a distribúciu, dovoz, vývoz či tranzit prekurzorov možno uložiť pokutu až do výšky milión korún.
Vzhľadom na to, že Slovensko sa už dávnejšie stalo nielen tranzitnou krajinou, cez ktorú prechádzajú známe drogové "cesty" (vrátane obávanej balkánskej), ale v nejednom prípade je aj tzv. konečnou stanicou. A tak je skutočne chvályhodné, že v maratóne zákonov, ktoré táto vládna moc húfne schvaľuje najmä v tomto roku, je viac právnych noriem, ktoré umožňujú účinnejší boj proti drogovej kriminalite.
Jedným z nich je aj nedávno prijatý zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch a Zákon o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania. Nová právna norma nariaďuje médiám nepropagovať a neopisovať užívanie omamných alebo psychotropných látok spôsobom, ktorý je jeho jednostranným zľahčovaním, ospravedlňovaním alebo schvaľovaním. Inak hrozí mnohomiliónová pokuta...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.