Solidarita. Slovensko na oslavách zastupuje predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
Bývalý poľský prezident a vodca štrajkujúcich odborárov Lech Walesa v úvodnom príhovore ocenil úlohu všetkých, ktorí sa aktívne podieľali na udalostiach spred 20. rokov a prispeli ku konečnému víťazstvu demokracie. Svoju vďaku adresoval predovšetkým novinárom z celého sveta, bez ktorých fotoaparátov a kamier by vtedajší režim štrajk veľmi rýchlo potlačil. Osobitná vďaka podľa neho patrí aj kňazom, ktorí preukázali štrajkujúcim duchovnú podporu a neraz napriek veľkému riziku pomohli i materiálne.
"Nikto nemá právo privlastňovať si udalosti zo začiatku 80. rokov," zdôraznil ďalej Walesa. "Bolo to spoločné dielo mnohých ľudí, spoločná vec, veľká ako republika sama. Výstava je venovaná všetkým, ktorí vydláždili Poľsku cestu k slobode," dodal Lech Walesa.
Starosta Berlína Eberhart Diepgen pripomenul význam mesta Gdansk, odkiaľ sa vlna odporu rozšírila do celej krajiny. S menom tohto mesta je spojené jedno z najúspešnejších občianskych hnutí dvadsiateho storočia - Solidarity. "Na konci cesty stálo víťazstvo - triumf slobody nad diktatúrou," podčiarkol E. Diepgen.
"Solidarita mohla mať úspech, lebo bojovala za dosiahnutie svojho cieľa s odvahou a vytrvalosťou, tvrdosťou a pripravenosťou rokovať. Hnutie, ktoré vzniklo úplne spontánne sa v priebehu niekoľkých mesiacov rozšírilo na 10 miliónov členov. Táto vzájomná solidárnosť patrí k najdôležitejším putám v uplynulých dvoch desaťročiach," uzavrel berlínsky starosta.
Autor: Gdansk (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.