Chýba záujem o absolventov učilišťa v Starej Ľubovni
Štefan KNAP
Stará Ľubovni - Odborné učilište internátne v Starej Ľubovni je jednou zmála škôl, ktorá nezívala prázdnotou ani počas prázdnin. V internáte školy muselo zostať deväť chovancov, ktorí sa nemohli vrátiť k svojim rodinám a poniektorí sa ani nemali ku komu vrátiť. Avšak vedenie učilišťa na nich nezabudlo. Žiaci absolvovali prázdninové tábory v Lesnici, v Kremnici, osem dní trávili vo Svidníku. Vráťme sa však s riaditeľom odborného učilišťa Jánom Benčom k novému školskému roku.
-Aj my ho oficiálne otvorím 4. septembra. V tomto školskom roku budeme mať 170 žiakov. Všetci majú mierny mentálny postih, skôr sociálneho pôvodu a všetci majú nariadenú ústavnú výchovu. Dievčatá sa už tradične zameriavajú na odbory krajčírka, služby a domáce práce a chlapci sa orientujú na stavebné profesie - murár, maliar a tesár. O teoretické a praktické vyučovanie sa počas celého školského roka bude starať 25 pedagogických pracovníkov. Bojíme sa predovšetkým nedostatku finančných prostriedkov. Len na rekonštrukciu strechy budeme potrebovať 3 milióny korún.
Vaše učilište uprednostňuje praktickú prípravu žiakov pred teoretickým vyučovaním. Máte vytvorené možnosti pre takúto činnosť?
-Na škole vyučujeme samozrejme aj teóriu, ale väčšiu časť skutočne zaberá prax. Čo sa týka podmienok, myslím, že spĺňame celkom slušný štandard. Dievčatá majú napríklad k dispozícii päť krajčírskych dielní, vybavených modernými šijacími strojmi. Slúži im tiež takzvaná cvičná kuchynka, majú aj školský pozemok. Chlapci zasa absolvujú svoju prax na rôznych stavebných objektoch, ktoré realizuje akciová spoločnosť Pienstav, ale aj v našom internáte. Onedlho začneme s maľovaním vnútorných priestorov na ZŠ na Štúrovej ulici v Starej Ľubovni.
Mnohí vaši žiaci získali v rôznych súťažiach vynikajúce úspechy. Mohli by ste spomenúť aspoň tie najvýznamnejšie?
-Naši maliari na celoslovenskej súťaži, ktorá sa uskutočnila zhodou okolností v Starej Ľubovni, obsadili vlani prvé miesto. Ďalšia naša žiačka Svetlana Čurejová získala v odbore krajčírka, tiež na celoštátnej súťaži v Bratislave, rovnako prvé miesto a jej spolužiačka Katarína Ramsová bola piata. Začiatkom júla v tomto roku na piatej českej letnej špeciálnej olympiáde v Prahe vybojovalo naše volejbalové mužstvo prvé miesto a náš žiak Peter Červeňák na európskych špeciálnych hrách v Holandsku získal pre slovenskú reprezentáciu dve zlaté medaily v cyklistických disciplínach. Trénerom reprezentácie cyklistov bol náš vychovávateľ Jaroslav Franko.
To všetko sú bezosporu pekné úspechy. Aké však majú možnosti vaši absolventi uchytiť sa v živote, aj vďaka nadobudnutým vedomostiam a praktickému fortieľu vo vašom učilišti?
-Tie možnosti sú minimálne. Vlani nám ukončilo tretí ročník 31 žiakov, avšak pre drvivú väčšinu z nich sa stali ďalšou stanicou na ceste životom iba charitatívne domy vo Vranove nad Topľou a v Spišskej Kapitule. Iba štyri krajčírky mali nastúpiť do OZKN v Prešove a dve začali pracovať vo Vzorodeve v Starej Ľubovni. Len štyria chlapci mali prísľub, že nastúpia do práce v Bukóze Vranov. Ale či všetkých prijali, to vám neviem povedať, lebo mi to zisťujeme po odstupe času. A preto, že o nich nemá vlastne nikto záujem, nejeden náš absolvent, v podstate celkom dobre pripravený, podľahne vábeniu rómskych osád. Dievčatá sa mladé stávajú matkami a tak nad ich perspektívou sa opäť začína zmrákať. Na škodu im samým i celej spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.