ich prijmú 'papaláši', opäť nasleduje tréning, posledný na Slovensku pred OH a zajtra ráno sa po trase Schwechat - Frankfurt - Kuala Lumpur vydajú na 20-hodinový let do austrálskeho Adelaide. Apropó, o čom bývajú také prijatia u premiéra či predsedu parlamentu pred nejakým významným športovým podujatím? Odpovedá asistent reprezentačného trénera Doušeka, Košičan Marián Matyáš: "Ja som mal možnosť stretnúť sa tak s pánom Gašparovičom, keď sme odchádzali na ME či MS, vo väčšine prípadov je to taká otvorená debata, pýta sa na rôzne problémy a na záver popraje veľa úspechov, aby sme dobre obstáli a drží nám palce, je to taká spoločenská udalosť." Aha.
Takže nie priamo do dejiska olympiády, ale do Adelaide, čo je od Sydney 'iba' nejakých 1200 km, sa pobrali naše dievčatá, a čo ich tam čaká? Aklimatizačný pobyt a pôvodne mal aj turnaj za účasti Francúzska, Poľska, Austrálie, USA a Slovenska. Po dohode však odpadli stretnutia s Francúzskom a Poľskom, takže naše si zmerajú sily len s tímami Austrálie a USA. "Generálkou v tomto čase nadšení nie sme, ale nedá sa to už zmeniť, bolo to totiž už vopred dohodnuté vedením a tento náš pobyt v Adelaide od 3. do 8. septembra nám hradí austrálsky zväz. Koná sa to však tretí-štvrtý deň aklimatizačného pobytu, keď je ľudský organizmus ešte v najhoršom stave." V Austrálii čaká slovenské baby, a nielen baby, ale všetkých slovenských športovcov 9-hodinový časový posun, podľa M. Matyáša treba na aklimatizáciu minimálne 8 až 10 dní a do 15 dní je už človek úplne aklimatizovaný, asi každá hodina časového posunu = 1 dňu aklimatizácie. "Je to otázka spania. Bude sa nám tam chcieť spať. Je potrebné toto prekonať, toto je najdôležitejšie, lebo ste malátny a organizums je apatický. V tých prípravných zápasoch s Američankami a Austrálčankami sa ani tak neobávame výsledkov, ako skôr zranení." Ale s Poľkami sa predsa len stretneme ešte pred olympiádou (16. 9. - 1. 10.), 13. septembra v poslednom prípravnom súboji.
Inak, olympijský basketbalový turnaj žien bude mať podobu dvoch šesťčlenných skupín, v ktorých sa stretne každý s každým a do štvrťfinále postúpia zo skupiny prvé štyri tímy. Tam na seba narazia krížom a hrá sa K.O. My máme v skupine Brazíliu, Francúzsko, Austráliu, Kanadu a Senegal. "Základným cieľom je postup zo skupiny. Radi by sme išli do štvrťfinále s čo najviac víťazstvami, neradi by sme postupovali zo štvrtého miesta, lebo to by sme asi narazili vo štvrťfinále na Američanky. Chceli by sme obsadiť v skupine druhé alebo tretie miesto," želá si reprezentačný asistent. Za favoritov turnaja považuje Matyáš Austrálčanky, obhajkyne olympijského titulu z Atlanty '96 Američanky, ale vodu môžu zamútiť aj Francúzky, tradične silné Rusky i Kubánky, majsterky Európy Poľky... My sme teda taký ten stred? "Ak by sa ten stred uskutočnil, boli by sme veľmi spokojní. Chceme získať jeden olympijský bod, to znamená umiestniť sa v prvej šestke." Domov sa vrátia 4. októbra, či s úsmevmi od ucha k uchu, alebo s kyslými úškľabkami, uvidíme.
Od 23. do 28. augusta buď núdzovo pristálo alebo sa 'skydlo' spolu päť lietadiel. Čo na to Matyáš? "(Úsmev) Na mňa s týmto nechoďte..." Na aké športy by v Sydney náš asistent rád zašiel? "Mňa by veľmi bavila atletika, chcel by som ju vidieť na vlastné oči a určite mužský basketbal, tam sa na 100 percent dostaneme." V Austrálii, dokonca priamo v Sydney už Marián Matyáš bol, v '94-om na MS basketbalistiek ako reprezentačný kouč a slovenské kočky priviedol ku krásnemu piatemu miestu, najlepšiemu spomedzi všetkých európskych tímov. "Veľmi rád by som aj teraz bral to piate miesto. Mám na Sydney krásne spomienky." Berie si so sebou mobil, má roaming? "Je to veľmi drahé, dajte s tým pokoj, nechcem to ani vidieť (úsmev)..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.