v go. Turnaj sa začína zajtra, v čase od 20. 30 hod. - 20.45. hod. je na programe prezentácia účastníkov, o 21. hodine začína samotný turnaj prvým kolom. V sobotu od 16. hodiny je na programe 2. až 4. kolo, v nedeľu sú v rovnakom čase naplánované záverečné. Po ukončení turnaja sa vyhodnotia najlepší, víťaza čaká finančná odmena, medailistov príspevok na majstrovstvá Slovenska, ktorý podľa umiestnenia zahŕňa cestovné, ubytovanie či štartovné.
Toľko vstupná informácia o čase a mieste konania turnaja v hre, ktorej názov je síce verejnosti dostatočne známy, podstata hry však už trochu menej. Takže v skratke... Hru začína čierny, nasleduje protihráč s kameňmi, akože ináč, bielej farby. Hráči striedavo kladú kamene na priesečníky dosky s cieľom ohraničiť územie svojimi kameňmi. Berú pritom do úvahy ťahy súpera, prepočítavajú varianty, kombinácie, uvažujú nad tým, ako získať územie alebo zajatcov. Hra končí, keď už niet o čo bojovať a doska (goban) je rozdelená. Toľko v skratke o tom, čo ponúka najstaršia hra na svete (jej počiatky sa datujú viac ako 4 000 rokov dozadu). Teda, to ponúka vizuálne, okrem toho sa však spája so zábavou, dôvtipom, vytrvalosťou, logickým myslením...
Najznámejší či najčastejšie používaný názov je GO, ktorý pochádza z japončiny. Okrem neho sa však táto hra hráva aj pod názvom ki - in (rovnako japonský názov), čínskym názvom wei - chi, kórejským ran - ka. Alebo sa jej povie metaforicky - cisárska hra. To preto, že E. Lasker, bývalý majster sveta v šachu predniesol známy výrok: "Ak šach je hra kráľovská, potom go je hra cisárska." Veľká pocta z úst veľmajstra v hre, ktorej hráči sa na tých ostatných pozerajú, mierne povedané, zvrchu...
Hráči môžu hrať podľa japonských pravidiel (podľa nich sa bude hrať aj na Majstrovstvách Košíc ´2000), okrem nich sú však ešte varianty čínskych a Ingových pravidiel (podľa ich vynálezcu Tchajwančana Ing Chang - Ki). Hrá sa na doske 19 X 19, systémom každý s každým. Dušou podujatia je predseda košického Go klubu Ing. Ladislav Palenčár, práve on je zároveň obhajcom minuloročného prvenstva.
"Očakávam veľmi vyrovnané partie. O prvenstve sa pravdepodobne rozhodne medzi troma - štyrma hráčmi, ktorí sú veľmi vyrovnaní. Obhajoba bude ťažká, ale dúfam, že úspešná," hovorí L. Palenčár. Ten zároveň oceňuje ústretový prístup vedenia kasína, ktoré umožnilo, že hra cisárov sa môže opäť odohrávať v dôstojnom prostredí.
Na Slovensku sa Go začalo hrať v 70. rokoch v Bratislave, druhým centrom sa stali Košice, kde v roku 1982 založil Ing. Ladislav Palenčár tunajší Go klub.
Samostatná Slovenská asociácia GO bola založená v roku 1991. Je členom Asociácie športových zväzov Slovenska (AŠZ SR), Svetovej (IGF) a Európskej go federácie (EGF). V roku 1997 bola SAG organizátorom ME juniorov (Bratislava), v roku 1999 zas majstrovstiev Európy (v Podbanskom s účasťou viac ako 400 hráčov), samozrejme, že okrem toho každoročne pripravuje majstrovstvá Slovenska. V súčasnosti je na Slovensku 9 go klubov. Našinci patria v európskom merítku ku priemeru, počtom hráčov a kvalitou totiž dominujú Holanďania, Rumuni, Nemci, Rusi, Česi... Samozrejme, že v celosvetovom merítku je zrejmá prevaha ázijských krajín, hlavne Japonska a Číny.
Ak vás teda takáto vstupná informácia zaujala, nič vám nebráni v tom, aby ste sa o prívlastkoch tejto hry prišli presvedčiť na vlastné oči. Samozrejme, že spoločenské oblečenie pri vstupe do kasína je nutné. Ináč, bude veľmi zaujímavé sledovať kontrast medzi hrou, v ktorej náhoda nemá miesto, s hrami, ktorých základom je práve náhoda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.