akcie Mišo Hudák a Marcel Forgáč tentokrát oficiálne odštartovali festival až o približne devätnástej hodine príchodom na javisko na kultových motorkách nazývaných chopper. Ešte pred týmto príchodom nám obaja povedali, že každý rok by to chcú robiť a robia inak a lepšie. "Vždy je to lepšie. Prvý rok sa strieľalo zo šampanského, druhý rok z revolvera, v minulom roku z dela. To bol delový začiatok. A prišli aj kone. Povedali sme si, že budeme lepší ako pred rokom. Minulý rok to boli dva kone, tentokrát to bude minimálne dvesto koní. Prídeme na choperoch až na pódium a odštartujeme to," prezradil Mišo Hudák.
Okolo pol tretej popoludní sme zisťovali, ako prebiehajú posledné prípravné práce pre začiatkom festivalu, či potvrdili účasť všetci interpreti a do akej miery môže mierne daždivé počasie ohroziť návštevnosť, či priebeh festivalu. "Nevyskytli sa vážnejšie problémy, všetko funguje," ubezpečil nás prezident občianskeho združenia Sicortus, ktoré festival organizuje, Saša Hudák a dodal, že aj keď počasie nie je optimálne, "dá sa pri ňom počúvať muzika a ľudia sa presvedčia, že vieme zvládnuť aj takéto situácie". Uviedol, že presný počet predaných permanentiek ešte nemá vyčíslený, pretože predpredaj sa konal na viacerých miestach, ale "sme potešení tým, že v predpredaji bol o permanentky eminentný záujem a už teraz je však zrejmé, že je to pokrok oproti minulým rokom".
Podotkol tiež, že problémy mali organizátori s jedným z headlinerov prvého dňa festivalu Vlastom Redlom. Nie konkrétne s ním, ale s americkými colníkmi, pretože Redl cestoval na festival rovno z USA a prísni americkí colnici mu prehrabali celý kontajner s aparatúrou. Tá sa v čase nášho rozhovoru pravdepodobne ešte nachádza v New Yorku na letisku. Organizátori však promptne zabezpečili zapožičanie nástrojov pre Redla s kapelou, pričom pre samotného lídra pripravil mandolínu Mišo Hudák.
"Všetci účinkujúci potvrdili, že prídu, niektorí sú už tu, ďalší na ceste a odkázali nám, že sa veľmi tešia a budú hrať ako o život," dodal Saša Hudák.
Okrem Vlastu Redla a kapely Každý den jinak bol headlinerom festivalu americký altsaxofonista Monty Waters s americko-slovensko-nemeckou kapelou Titus Waldenfeld Sextet. Okrem neho boli súčasťou včerajšieho festivalového programu Slavo Gibarti a spol., Monika Böndeová, Concordia Bohemoslovaca A. A. Folk, objav tohoročného Gitarfestu Pokriva, doslova kultový Ján Litecký Šveda, Edo Klena a kapela Východ, české skupiny Folkšok a Bokomara Poliak Slawek Wierzcholski a jeho Noćna zmiana bluesa.
Dnešný program Festivalu dobrej hudby - Sigord 2000 bude azda najbohatší. Vystúpi česká cigánska skupina Točkolotoč, ktorá je známa najmä v západnej Európe, ďalší zástupcovia hudby spoza rieky Moravy Cop a Kamelot, britská formácia Heaven's Shore, maďarská kapela Tibor & Blue Train, či skupina BullCrap Company, ktorá už raz v Prešove vystúpiť mala, ale priaznivci dobrej hudby sa jej dočkajú až teraz. Okrem týchto interpretov by dnes mali vystúpiť zoskupenia BB Country, Fluidum, Metelica, Čolo Band, domáci Žobráci, gitarista Songy Boy a na "detskej scéne" víťazi nedávnej súťaže mladých talentov akustickej hudby, ktorú pripravilo združenie Sicortus. Nebude chýbať ani country bál až do rána. Zajtra sa Prešovčanom predstavia skupiny Nová rieka, Ignis, Bukasový masív, Lojzo, Nový Al - bum, Mloci a trojdňový festival ukončí Drišľak z Vranova nad Topľou. Pravdepodobným koncom festivalu by malo byť hromadný chorál piesne, v ktorej sa spieva o tom, že "mi gadžove tak robime jak tote otroci".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.