Košiciach, ktorá neodporučila narúšať jestvujúce biocentrum a vyslovila sa za jeho ďalšie rozvíjanie, pričom podľa slov jej predsedu Ing. Igora Kozáka by tam v budúcnosti mali pribudnúť lavičky, občerstvenie i preliezačky pre deti, aby do lesoparku chodilo viac Košičanov.
S. Vinc, generálny riaditeľ spoločnosti VIRTUS, ktorá je vlastníkom približne tretiny hája a na ploche 25 tisíc metrov štvorcových chcela vystavať 8 až 14 rodinných domov, v reakcii na verdikt komisie výstavby zdôraznil, že od 1. augusta platí novelizovaný stavebný zákon, podľa ktorého je terajší územný plán už neaktuálny. Podľa neho je totiž obec povinná pravidelne, minimálne raz za štyri roky, preskúmať schválený územný plán.
"Tento zákon zároveň odstránil akékoľvek pochybnosti o účastí vlastníkov parciel pri schvaľovaní územných plánov, keďže stanovuje jednoznačne povinnosť obcí prerokovať návrh územného plánu s vlastníkmi," dodal Ing. Vinc.
"Keď počúvam, že magistrát chce postaviť WC, či preliezky na súkromných pozemkoch, mám návrh pre členov komisie. Nech sprístupnia svoje záhrady verejnosti, nech na nich postavia verejné WC. Borovicový háj totiž nie je žiadny verejný park, to je len zavádzanie verejnosti. Ja nebudem mať nič proti tomu, keď si mesto na svojej časti postaví hoci Disneyland, ale nech ostatným majiteľom uplatniť si svoje vlastnícke práva," rozhorčil sa ďalší z menších majiteľov Ľubomír Demský.
Zástupcovia ochranárskych združení Spoločnosť priateľov Zeme a Sosna, ktorí na chystaný zámer spoločnosti Virtus verejnosť ako prví upozornili a začali aj petíciu proti výstavbe luxusných víl, privítali rozhodnutie komisie výstavby nepovoliť zmenu územného plánu v tejto lokalite s uspokojením.
"V prípade projektu Virtus sa viacerí poprední odborníci jednoznačne vyjadrili, že zamýšľaná výstavba luxusných domov by spôsobila devastáciu územia, ktoré by stratilo funkciu biocentra. Stanoviská vlastníkov sú iste dôležité, avšak nie sú jediné, na ktoré treba prihliadať pri stanovení charakteru daného územia," vyjadril sa pre Korzár JUDr. Jozef Šuchta zo Sosny.
Podľa jeho slov, ak by bolo nutné vždy a za každých okolností, aj v prípadoch prehodnocovania územného plánu, uprednostniť stanovisko vlastníka pozemku, došli by sme týmto výkladom zákona k absurdným situáciam.
"Nebolo by možné napríklad zachovať a zriaďovať chránené oblasti, národné parky, kde je tiež mnoho pozemkov v súkromnom vlastníctve. Je nemysliteľné, aby si takto majitelia pozemkov v TANAPe mohli postaviť rafinérie a spaľovne, lebo ich záujmy ako vlastníkov by mali prioritu v dôsledku preferovania vlastníckeho vzťahu pred spoločenským záujmom," vysvetlil zástupca občianskeho združenia Sosna.
Tvrdenie jedného z vlastníkov Ľ. Demského, že Borovicový háj nie je žiadny verejný park a "prirovnanie", aby poslanci sprístupnili svoje záhrady verejnosti, považuje JUDr. Šuchta za zavádzajúce.
"Podľa toho to vyzerá tak, ako by majitelia pozemkov vlastnili stavebné pozemky, na ktorých mali vybudované domy, poslanci im ich nedovolili užívať a sprístupnili by ich verejnosti. V skutočnosti však majitelia pozemkov vlastnia nestavebné pozemky, ktoré v Borovicovom háji nikdy neboli stavebné, ale slúžili ako verejná zeleň," tvrdí JUDr. Šuchta a dodáva, že nikto nikdy nespochybnil ich vlastnícke práva, ktoré však majú na verejnú zeleň.
Za pozoruhodné označili zástupcovia ochranárskych združení reakcie Ing. S. Vinca, ktorý už kupoval pozemky v Borovicovom háji s plným vedomím, že ide o verejnú zeleň, nie stavebný pozemok.
"Trhová cena takého pozemku bola mnohonásobne nižšia, než je cena stavebného pozemku v takejto lokalite. V prípade, ak by sa mu podarilo prekategorizovať toto územie na stavebné pozemky, rozdiel medzi pôvodnou cenou, za ktorú ich nadobudol a ziskom z ich predaja by sa pohyboval vo veľkých finančných čiastkách. Toto môžu byť príčiny, prečo sa pán Vinc snaží vzbudiť dojem, akoby mu niekto upieral vlastnícke práva na stavebný pozemok. Vymeniť totiž tri hektáre nestavebného za stavebný pozemok, to už by bol lukratívny obchod," vysvetľujú J. Šuchta a L. Hegyi zo Spoločnosti priateľov Zeme a Sosny, ktorí veľmi oceňujú nezávislé rozhodovanie komisie výstavby a životného prostredia pri Mestskom zastupiteľstve v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.